12. büyük göl: Eber Gölü

Eber Gölü, Türkiye’nin 12. büyük gölü. Sultandağları’ndan ve Akarçay’dan gelen suyla besleniyor. Tatlı su balığı çeşitlerinin yanı sıra, bazı kabuklu canlılar da yaşıyor. Bitki olarak içerisinde kındıra ve kamış yetişiyor. Çevresindeki köy ve kasabaların yanı sıra, Bolvadin’in Ağılönü Semti’nden çok kişi, bu gölden ekmeğini çıkarıyormuş.

Eber, antik dönemde “Kayster Gölü”, Bizans döneminde ise “Kırk Şehitler Gölü”olarak anılıyormuş. Selçuklu döneminde yaşayan Esirüddin Ebherî adlı zata ait kabrin göl kenarında olmasından dolayı, Eber ismini almış.

Günümüzde gölün suyunun azalması ve fabrika atıklarıyla kirlenmesi sonucu gölde yetişen canlılar neredeyse bitme durumunda. Gölde yetişen kındıra-kamış da artık biçilmiyor. Eskiden biçilerek Seka Kağıt Fabrikası‘na satılır ve gelir elde edilirdi. Ayrıca ‘berdi yastık’ yapılıp satılırdı. Şimdi fabrika kapalı olduğundan ve berdi yastığa da talep olmadığından kamış para etmiyor, bu sebepten biçilmiyor.

Kapladığı alan bakımından büyük bir göl olsa da, kamışlarla kaplı olduğundan geniş bir göl gibi görünmüyor. Göl içerisinde bulunan yüzen adacıklar arasındaki kanallardan kayıklarla geçerek gölde dolaşabiliyorsunuz. Göldeki su seviyesinin düşmesiyle gölün dibindeki balçık iyice meydana çıkmaya başlamış.

Ne yazık ki göl, eski güzel günlerini mumla arıyor. Geçen sene bahar ayı ile bu sene bahar ayı arasında dahi gözle görülür bir şekilde su azalması ve kirlilikte artış görülüyor. Buna, gölü besleyen kollardan biri olan Çay deresinin, Çay Barajı yapımından sonra göle su vermemesini sebep gösteriyorlar.

Eber, bir çok göçmen kuşun uğrak mekanı. Değişik türde kuşlara rastlamak mümkün. Bu sebepten avcılar tarafından da tercih edilen bir göl.


Eber Gölü Nerede, Nasıl Gidilir?

Eber Gölü, Afyonkarahisar sınırları içerisinde olup Bolvadin ve Çay ilçelerine kıyısı bulunmaktadır. Kıyıları balçık bir yapıya sahip olduğundan, göle ulaşım her yerden sağlanamıyor. Çay’ın Çayırpınar Köyü içerisinden geçilerek ulaşılan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptırdığı ‘Eber Gölü kuş gözlem kulesi‘ ve mesire alanı bulunuyor. Buranın, ailecek gidilerek güzel vakit geçirebileceğiniz bir ortamı var.

Kaynak link:
https://gezginsitesi.com/eber-golu-nerede-nasil-gidilir/ (Erişim: 09.08.2019)