EDİTÖR’DEN

 

 

Afyonkarahisar ilimiz, Anadolu’da tarihin ve kültürün önemli merkezlerinden birisi, hatta “başkenti…”

Bereketli ve stratejik Afyonkarahisar toprakları, asırlardr uygarlıkların beşiği olmuş, tarih boyunca onlarca uygarlığa-topluluğa yurt olmuş, yaşam bu topraklarda hep aktif ve hızlı bir şekilde sürmüş, günümüze kadar…

Afyonkarahisar topraklarında Hititlerle başlayan yaşam serüveni Frigler, Lidyalılar, Persler ve Selevkos-Bergama Krallığı ile devam etmiş. Sonrasında, yaşadığımız topraklarda Romalıları ve Bizans’ı, istanbul’u fethetmek için Afyonkarahisar kapılarına kadar ilerleyen Müslüman Arapları görüyoruz.

Malazgirt’le Anadolu kapılarını açılmasıyla Selçuklular, Germiyanoğulları, Sahipata Oğulları ve Osmanlı hakimiyetini görmekteyiz. Yurdumuzun işgal edilmesiyle birlikte Millî Kurtuluş Savaşında Büyük Taarruz’un merkezi olmuş Afyonkarahisar’ımız…

M.Ö. 2000’li yıllardan günümüze kadar sürekli bir yaşam alanı olan Hapanuva, Akroinon, Karahisar’ı Devle, Karahisar-ı Sahip ve son olarak Afyon ve Afyonkarahisar’ın tarihin ve kültürün önemli bir merkez olması doğaldır.

Antik kentler, mezarlar, tapınaklar, kaleler, camiler, kervansaraylar, köprüler, örenyerleri, mezarlar, anıtlar, efsaneler… Geçmişi yüzyıllara dayanan yüzlerce tarihi ve turistik eser… Ve uygarlıkların beşiği olan Anadolu’nun eşsiz ve verimli toprakları Afyonkarahisar’ın zengin kültürü, folklorü…

Geleneklerimiz, efsanelerimiz,türkülerimiz, el sanatlarımız, yemeklerimiz…

Marka olmuş değerlerimiz, ürünlerimiz, şahsiyetlerimiz…

Afyonkarahisar gerçekten bir derya…

 

*  *  *

 

İşte bir derya olan; tarihi, kültürel ve ekonomik olarak yüzlerce değeri bulunan Afyonkarahisar’ımızla ilgili tüm çalışmaları; -günlük siyaset ve ideoloji dışı olmak koşuluyla- araştırma yazılarını, tarihi-kültürel eserleri, makaleleri, köşe yazılarını, gezi ve gözlem yazılarını, hatıra yazılarını, yemek kültürünü, şiirleri, folklorik araştırmaları, resimleri, fotoğrafları, videoları… Hasılı Afyonkarahisar’la ilgili tüm çalışmaları bir veritabanında, bir platformda toparlamak, derlemek ve siz değerli okuyucularımıza, araştırmacılara, meraklılara ulaştırmak istedik.

Bu platformda yayınladığımız eserlerin sahiplerine hassaten şükranlarımızı sunuyoruz. Yayınladığımız eserlerin kaynaklarını mutlaka belirtiyoruz.

Bu platformdan hiç bir maddi beklentimiz, ticari kaygımız yoktur. Amacımız, biraz önce de ısrarla belirttiğim gibi, Afyonkarahisar’la ilgili tüm çalışmaları tek veritabanından değerli okuyuculara, araştırmacılara ve meraklılara ulaştırmak, Afyonkarahisar’ımızın bilinen ya da bilinmeyen özelliklerini, değerlerini, folklorünü daha geniş kitlelere ulaştırmak, tanıtmaktır.

Yine hatırlatalım; Yayınlanan bir eserde, telif hakkı olduğunu ya da izin alınmadan yayınlandığını düşünüyorsanız ve ilgili yazının kaldırılmasını talep ediyorsanız lütfen bize telefon ya da e-posta ile ulaşınız, gereğini anında yapalım ve gereksiz evrak-hukuki işlerle uğraşmayalım. İletişim bilgilerimiz aşağıda veya Künye Sayfamızda mevcuttur.

Bu arada, bu platformun yayınıyla ilgili; eleştiri, öneri ve katkılarınızı bekliyoruz.

“Bu yazı, bu makale de, bu resim de, bu video da mutlaka burada yayınlanmalı” diyebileceğiniz eserleri lütfen bizimle e-posta ile paylaşınız. “Burası olmamış, şöyle daha iyi olurdu” diyebileceğiniz yapıcı eleştiri ve önerileriniz de bizlere yön verecektir.

İlgi, katkı ve destekleriniz için şimdiden teşekkürler.

 

idrisozek@gmail.com

0532 630 83 70

 

NOT: Bu platformda paylaşılan, yayınlanan yazılardaki görüşler, yazarını ve kaynağını bağlar. Yazıları, makaleleri bu platformda paylaşıyor olmamız, söz konusu yazı veya makaledeki tüm fikirlere katılıyoruz anlamında olamaz. Burada, harici linklerden paylaştığımız yazıların hukuki sorumluluğu, yazan kişiyi bağlar. AfyonNews’te paylaşılan ve yayınlanan yazıların daha önce hukuki olarak sorun teşkil etmeyecek olanlarından seçilmeye çalışılmaktadır.