Afyonkarahisar, kış turizminin de merkezi olacak

Afyonkarahisar Belediyesi, Büyük Taarruz ve Afyonkarahisar’ın düşman işgalinden kurtuluşun 100. yılın ilk etkinliğini KaravanFest’le başlattı.

Yaz kış etkinliklerin adresi olan Afyonkarahisar’da Belediye Başkanı Mehmet Zeybek önderliğinde gelişim ve değişim devam ediyor. Kültür ve sanat şehri haline gelen Afyonkarahisar artık kış turizminde de adından söz ettiriyor.

2022 yılının ilk festivali olma özelliği taşıyan Bitci KaravanFest Winter Edition, aynı zamanda Büyük Zafer’in 100’üncü yılında yapılan ilk etkinlik olarak dikkatleri üzerine çekti. Kar ile başlayan festivalde konserler, geziler, söyleşiler, çeşitli aktiviteler ve sürpriz kardan adam yarışı ile büyük heyecana sahne oldu. Festivale katılanlar, büyük meşalelerle donatılmış alanda gönüllerince eğlendi.

YILIN İLK ETKİNLİĞİ KARAVANFEST 2022

Etkinlikler ve festivaller şehri Afyonkarahisar, bu kez de KaravanFest 2022 ile büyük bir coşku ve eğlenceye şahit oldu. 4 Mevsim Afyon projesi kapsamında her mevsim Afyonkarahisar kültürel ve sanatsal faaliyetlerle anılır hale geldi. Bu kapsamda ilk etkinlik KaravanFest, iki gün boyunca kamp ve karavan tutkunlarının yanı sıra eğlence severleri ve öğrencileri Afyonkarahisar Belediyesi etkinlik alanında ağırladı. Gün boyu etkinliklerin yer aldığı festivalin ikinci günü de dolu dolu geçti. Şehrimizde etkili olan yoğun kar yağışı beraberinde kardan adam yarışmasını da getirdi.

KARDAN ADAM YARIŞMASI

Katılımcılar saatler süren uğraşlar ardından kardan adamlarını yaptı ve jüri oylamasına sundu. Sporcu, şarkıcı, oyuncu ya da yüzen kardan adamlar gibi çeşitli konsepte hazırlanan figürler oldukça dikkat çekti. Yarışma ardından Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ve eşi Sevim Zeybek Motor sporları Federasyonu As Başkanı Mahmut Nedim Akülke ve beraberindeki heyet tek tek kardan adamları inceledi. Eser sahipleri ile sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi. Renkli ve gülümseten anların ardından jüri derece alan kardan adamları belirledi. Yarışmada birinciye bin 500 TL, ikinciye bin TL, üçüncüye beş yüz TL ve mansiyon ödülleri verildi.

RETROBÜS GRUBUNDAN MUHTEŞEM KONSER

Gastronomi lezzetlerinin de sunulduğu festivalde Restrobüs’de konser vererek eğlenceli anlar yaşattı. Alanı dolduran binlerce müziksever Retrobüs grubunun birbirinden farklı tarz ve yorumu ile sunduğu şarkıları dinledi. Müzik dünyasına verdikleri pozitif enerjiyle kısa zamanda isminden bahsettiren Retrobüs grubu muhteşem performansa imza attı. Konser öncesi açıklamada bulunan Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek; “Afyonkarahisar’ı festivaller şehri yapacağız dedik ve sözümüzü tutuyoruz. Amacımız her mevsim turizm potansiyelimizi artırmak, yaz kış demeden çeşitli etkinliklerle şehrimizi kültür ve sanat şehri haline getirmek. Bu kapsamda 4 Mevsim Afyon projesini başlattık ve yılın ilk festivali KaravanFest 2022’yi gerçekleştiriyoruz. Yüzlerce karavancı, yerli ve yabancı pek çok misafirimiz Afyonkarahisar’ı yeniden keşfetti. Biz bu tanıtım atağına öncü olmaya destek vermeye ve kadim şehrimizi şahlandırmaya devam edeceğiz” dedi.

SUCUK PARTİSİ DAMAKLARI ŞENLENDİRDİ

KaravanFest2022’de Afyonkarahisar’ımızın tescilli sucuğu ile de damaklar şenlendi. Konser ardından Türkiye’nin çeşitli illerinden şehrimize gelen karavan tutkunlarına ve kamp yapan misafirlere Gastronomi şehri Afyonkarahisar’ımızın meşhur sucuğu ikram edildi. Ateş başında sucuk ziyafeti yaşandı, karavancılar ise Afyon sucuğuna hayran kaldı. Kış mevsiminin güzelliklerinin doya doya yaşandığı KaravanFest 2022 hem şehir içi hem de şehir dışından gelenler tarafından tam not aldı.

Belediyemiz tarafından yapımı tamamlanan Motor Sporları Merkezi Alanında bu yıl ilk kez düzenlenen KaravanFest yerli ve yabancı birçok karavan tutkununu ve tedarikçilerini bir araya getirdi. Festivalde konser, söyleşi, karavan kültürü etkinlikleri, gezi turları ve çeşitli aktiviteler katılımcılar ile buluşturuldu. Gastronomisi, kültürü ve tarihi ile ön plana çıkan Afyonkarahisar, 100. yıl etkinlikleri kapsamında bundan sonra da çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak.