İlber Ortaylı’ya büyük ilgi: Salon yetmedi, yüzlerce kişi salon kapısından geri döndü

Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında “Büyük Taarruz ve Kocatepe’yi Bir De Bizden Dinleyin” konferansı için Afyon’a gelen Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Bingür Sönmez’e gösterilen ilgi salonlara sığmadı.

Kamil Miras Anadolu Lisesi Konferans salonuna saatler öncesinden doldu. 450 kişilik salona yaklaşık 600 kişi girdi. Protokol koltuklarının önü ve sahnenin bir kısmına kadar giren izleyicilerin binden fazlası dışarıda kaldı, yüzlerce izleyici ise kapıdan geri dönmek zorunda kaldı.

Ortaylı, program öncesi izdihamdan ve salonun yetersizoluşundan şikayet eden izleyicilere “bunun sorumlusu ben değilim” diyerek cevap verdi.

Yaklaşık 2 saat süren konferansa eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, protokol üyeleri ve yüzlerce vatandaş katıldı.Program öncesi, protokol konuşmaları sırasında İstiklal Marşı krizi yaşandı. Protokol konuşmalarından önce istiklal marşı unutulunca salonu dolduranlar istiklal marşı söylemeye başladı. Bunun üzerine program sunucusu istiklal marşını anons etti ve aksaklıktan dolayı özür diledi.

Prof. Dr. Bingür Sönmez’in moderatörlüğünde Canakkale ve Kocatepe başta olmak üzere Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının verdiği mücadeleyi anlattı. Konferans sonrası Ortaylı ve Sönmez’e çeşitli hediyeler verildi.

Konferansta konuşan İlber Ortaylı, Türkiye önemli hamleler yapmış bir ülke olduğunu ancak öneminin çok da bilinmediğini kaydetti. Ortaylı, “En önemli hamleleri tıp alanında yaptı. Bu memlekette kalp ameliyatlarındaki başarı yüzdesi birleşik devletlerden ve bir sürü Avrupa devletlerinden önde gelmektedir. Yakın zamanlara kadar ben bile diyordum ki bu nobel verilmiyorsa Türklere başka numara var. Yani yarım nobel verdiler Aziz Sancar hocaya. Bu bir gösterge değildir. Türk edebiyatına da yanlış yönlendirmeler yapılıyor. Türk bilim adamlarının hakkı da verilmiyor. Ama biz en büyük haksızlığı kendi kendimize yapıyoruz. Burası çok önemli bir bölgedir. Burada zafer kazanıldığı ölçüde Türkiye’nin tekrar bizim olduğu açığa kavuşmuştur. Bunu buradan söylemek kolay. Çünkü vatan öyle bir şey ki 4 taraftan kuşatılmış. Arkamızda her zaman için yürümeye hazır kuvvetler lazım. O da bu günkü Suriye ve Irak. İngilizler ve Fransızlar orada. Bunları elden kaçırmamamız için bir fasıla verip durmamız lazım. Çok açık bir kurmay lafıdır bakarsan. Yani bakarsan Anadolu Selçuklu Devletinin sınırlarına şimdilik idare edelim diyor. Tabii ki büyük Mareşal’imiz gerçek anlamda bir dahi olduğu için ilk hedef Akdeniz’dir dedi. Ege demedi. Ege uydurma isimdir. Bu güne gelesiye kadar tartışmalar hazırlandı ve bu günde devam ediyor” dedi.

Konferansla ilgili konuşan izleyiciler, “İlber Ortaylı için 400 kişilik salon ayarlanıyor. Bu çok yetersiz.Daha büyük bir salon, hatta Veysel Eroğlu Spor Salonu ayarlanabilirdi. Burası bile dolardı, yüzlerce kişi kapıdan geri döndü…” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Sosyal medyada, büyük tepki gösteren vatandaşlar “Yazıklar olsun!!! 2 değerli isim ilimize söyleşiye davet edliliyor. Yer Kamil Miras Anadolu Lisesi konf. Salonu.. Binlerce kişi koşup gelmiş çoluk çocuk. Ancak hiç düşünülmemiş bu kadar kişi nereye sığacak! Bie organizasyonu yaparken iyi hesaplamak gerek. Balkonlar dolmuş taşmış. Nefes alınmıyor sıcaktan.nefes alınmıyor.. Birçok kişi isyanda.hiç mi başka salon yoktu diyor. Bahçe bile dolu.. Geri dönen onlarca kişi.. “” “Yepyeni Prof. Dr. Veysel Eroğlu Spor Kompleksi veya Akü Kongre salonu niye yapılmadı”diyor vatandaşlar.. Bari sinevizyon koysaydınız! ” diye yazdı.


25.08.2019 Afyonhaber.com