4 Mevsim Afyon Projesi hayata geçiriliyor

 

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’ın her mevsim turizm festivallerine ev sahipliği yapması için bir yeni projeyi daha şehrimize kazandırdı.

Gizemli Şehir Afyonkarahisar 4 mevsim turizmin adresi olacak. Spor turizmin geleceğidir sloganı ile hayata geçecek olan 4 Mevsim Afyon programı kamuoyuna tanıtıldı. Yerli ve yabancı turistleri ağırlayan şehrimiz bu kez de farklı spor branşlarının yer aldığı 4 Mevsim Afyon projesi ile turizmin gözde şehri olacak. Bu kapsamda her mevsim farklı kategorilerde olacak sportif etkinliklerin yapılacağı 4 Mevsim Afyon programının basın toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde Valimiz Gökmen Çiçek, AK Parti Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven, Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Başkanı Leyla Özdağ ile basın mensupları katıldı. Önemli festivallere ev sahipliği yapmaya devam eden Belediyemiz, Zeybek Başkan öncülüğünde şehrin turizm potansiyelinin artması için yapılacak projelere de ön ayak olmayı sürdürüyor. Belediyemizin destekleri düzenlenecek bu iki önemli organizasyonda sporcular ve sporseverler muhteşem yarışların, misafirler ise konser etkinlikleri ile eğlencenin tadına varacak. 4 Mevsim Afyonkarahisar programı kapsamında şehrimizde; 11-12 Aralık’ta Ayazini Enduro ve ATV Şampiyonası, 21,22 ve23 Ocak 2022 tarihlerinde ise Karavan Festivali yapılacak.

ENDURO VE ATV HEYECANI AYAZİNİ’DE YAŞANACAK

Muhteşem doğası, tarihi yapısı ve yenilenen yüzü ile çok sayıda turistin ziyaret ettiği Ayazini, şimdi de Enduro ve ATV Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak. Şampiyona kapsamında Enduro ve ATV 2021 yılı son yarışlarının 11-12 Aralık final etabı Afyon’da yapılacak. Bu organizasyonla birlikte Tarihi Ayazini Metropolisi spor turizminin de aranan adresleri olarak adından söz ettirecek. 13 branşta şampiyonlar Afyonkarahisar’ımızda yapılacak şampiyona ile belli olacak. 11 Aralık saat 13:00 da magazin startı ile başlayacak yarışların finali, 12 Aralık’ta saat 10:00 – 16:30 arasında düzenlenecek. Nefes kesecek yarışlara sahne olacak organizasyon ile binlerce sporcu, yerli ve yabancı turistin şehrimize gelmesi bekleniyor.

KAMP VE KARAVAN TUTKUNLARI AFYON’DA BULUŞACAK

Proje kapsamında şehrimiz iki organizasyona birden ev sahipliği yapacak. Aralık ayında yapılacak şampiyona ardından 21-23 Ocak tarihlerinde ise Karavan Festivali düzenlenecek. Türkiye’nin ilk ve tek termal altyapısına sahip ‘Kamp Karavan Alanı’ bu festivale ev sahipliği yapacak. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in önderliğinde her mevsim bu alan boş kalmayarak çeşitli etkinliklerin aranan adresi olmayı sürdürüyor. Uluslararası standartlara sahip yapılan kamp ve karavan alanında kamp severler şehrimizde konaklayıp, düzenlenecek konserlerle de eğlencenin tadını çıkaracak. Karavan Festivali kapsamında gezi ve söyleşi programları da düzenlenecek. Frig Vadisi  – Ayazini gezisi ile 3 bin yıllık tarihi keşfe çıkarken, Ulusal Kamp ve Karavan Alanı Federasyonu Başkanı Leyla Özdağ ile Karavan Duayeni Ali Rıza Adatepe söyleşi etkinliğinde konuşmacı olarak yer alacak. Gerçekleştirecekleri söyleşiler sayesinde karavanların yapım aşamaları ile karavan hayatında elde ettikleri deneyimler festivale katılanlar ile paylaşılacak. Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu ile farklı Karavan Derneklerinin de katkı sağladığı festivalde yerel ve ulusal karavancılar bir araya gelecek.

MANUŞ BABA VE RETROBÜS SAHNE ALACAK  

22 Ocak Cumartesi günü Afyonkarahisarlılar Manuş Baba konseri ile eğlenecek. Manuş Baba birbirinden güzel şarkılarını Afyonkarahisar Belediyesi Festival ve Spor Merkezi’nde (Motor Sporları alanı) söyleyecek. Yine aynı alanda 23 Ocak Pazar günü Retrobüs konseri verilecek. Farklı eğlence etkinliklerinin de yer alacağı festival 3 gün sürecek.

 

AFYONKARAHİSAR, HER MEVSİM TURİZMİN ADRESİ OLACAK

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke toplantıda yaptığı açıklamada; Afyonkarahisar’da Karavan Festivali ilk kez düzenlenecek. Uluslararası standartlarda Belediyemizin kazandırdığı Kamp ve Karavan Alanı’nı doğa ve kamp severlerin her mevsim kullanması için çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Bu sayede esnaflara ve şehre katkıda bulunsun, vatandaşlar konserler ile eğlenebilsin diye iki farklı organizasyon düzenlenecek. Enduro ve ATV Şampiyonası 3 etap halinde hazırlandı. Test etabı, seyirci ve yarış etapları ile off – road, bisiklet ve ATV kullanıcıları ve yarışçıları belirlenen rota halinde parkurlarda hem gezip hem de yarışabilecek. Öte yandan 2022’nin de ilk festivallerini Afyonkarahisar’da gerçekleştireceğiz dedi.

KARAVAN HER GİTTİĞİ YERDE ESNAFA KAZANDIRIYOR

Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Başkanı Leyla Özdağ ise; Karavan bir evdir. Karavan her gittiği yerde esnafa para kazandırır. Aynı zamanda şehirlerin tanıtımına da katkı sağlar. Yurt dışından gelecek olan turistler de karavanları ile gelip konaklayacak. Kamp ve karavancılar gözlem, fotoğrafçılık, tırmanış gibi aktiviteler de bulunacak. Şehri hem tanıyıp hem de tanıtacaklar dedi.

 

SPOR ŞEHRİ AFYONKARAHİSAR’I UÇURACAK YENİ BİR PROJEMİZ VAR

Afyonkarahisar’ı her platformda tanıtmak için çaba sarf ettiklerini belirten Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek spor turizminde marka şehir Afyon olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerine vurgu yaparak; “Uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor, şehrimizin tanıtım atağına yeni projeler kazandırıyoruz. Sadece yaz aylarında değil sonbahar ve kış aylarında da Afyonkarahisar’da etkinlikler olacak. Bu sayede 4 mevsim Afyon diyor, her mevsim turizm etkinliklerine ev sahibi olmak için yapılan organizasyonlara destek veriyoruz. Uluslararası standartlarda yapmış olduğumuz ilk ve tek termal alt yapılı kamp ve karavan alanımız oldukça beğenildi. Bu alanın boş kalmaması için etkinliklerin düzenlenmesini uygun görüyoruz. Afyonkarahisar’ımızı daha iyi tanıtma adına olan gayemizi organizasyonlara öncülük edip, ev sahipliği yaparak gösteriyoruz. 2022 yılında da organizasyonlarımız artacak sürecek. Kesinleştikten sonra açıklayacağım proje ile ‘Spor Şehri Afyonkarahisar’ adını sıkça duyacağız. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

BELEDİYEMİZ İLE BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE AYNI NOKTAYA BAKACAĞIZ

Tarihi ve kültürü ile ön plana çıkan Afyonkarahisar’ı tüm dünyaya tanıtmak için uyum içerisinde çalıştıklarını ifade eden Valimiz Gökmen Çiçek, “Dünya Motokros Şampiyonası ve Gastro Afyon Festivali tüm dünya tarafından bilinen organizasyonlar oldu. Bölgemizde , “Afyonkarahisar’da neler oluyor?” söylemi ile karşı karşıya kaldık. Şehrimiz gündem haline gelmeye başladı. Turist rakamlarının artması ile bunu açıkça görebiliyoruz. Sadece kaplıca, tarih ya da kültür turizmi ile yol alamayız bunları turizm ile birleştirdiğimizde yol alacağız. Bu anlamda çalışmalara destek olmaya devam ediyorum. Belediyemiz ile birlik ve beraberlik içinde aynı noktaya bakacağız.Teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

AFYONKARAHİSAR ÇOK DAHA GÜZEL GÜNLERE YELKEN AÇTI

AK Parti Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven ise; “Afyonkarahisar her geçen gün bir adım daha ileri gidiyor. Afyonkarahisar çok daha güzel günlere yelken açıyor. Afyonkarahisar gizemli bir şehir, bu gizemli şehre herkesi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenecek bu organizasyonlar, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Türkiye Motosiklet Federasyonu, Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu ile Anadolu Motor ve Doğa Sporları Kulübü iş birliğinde gerçekleşecek.