Afyonkarahisar’ın en büyük kütüphanesi olacak

Afyonkarahisar Belediyesinin sosyo-kültürel yaşama olan katkılar sürüyor, yeni yatırımlar Afyonkarahisarlılarla buluşuyor.

 

Bu kapsamda projesi tamamlanan Millet Kütüphanesi’nin inşa çalışmalarına başlandı.
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in yeni bir projesi daha hayata geçiyor. Afyon Belediyesi, hemşerilerimizi kitaplarla buluşturmak ve gençleri geleceğe en iyi şekilde hazırlamak amacıyla Millet Kütüphanesinin yapımına başladı.  Zafer Meydanı’nda yer alacak kütüphane inşası kapsamında fore kazık çalışmaları yapılıyor. Afyonkarahisar’ın en büyük kütüphanesi kimliğini taşıyacak olan ve yirmi dört saat boyunca açık kalması plânlanan mekânda çok sayıda çalışma alanı yer alacakken, binlerce kitaba da rahatlıkla ulaşılabilecek. 5 katlı şekilde tasarlanan binanın kısa sürede tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

24 SAAT AÇIK OLACAK
Okumayı seven, bilinçli nesillerin yetişmesi için çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Mehmet Zeybek: “Afyon Lisesi ve Rıza Çerçel Kültür Merkezi’nin mimarisine uygun, altında sergi salonu olacak şekilde Zafer Meydanımıza yatay mimarili 5 kattan oluşan Millet Kütüphanesi kazandıracağız. Kütüphaneler tarihin şahidi, insanlığın hafızası ve medeniyetlerin en güçlü sembolleridir. Şehrimize kazandıracağımız Millet Kütüphanesi ile hemşerilerimizi bilgi hazinesi ile buluşturacağız. Çocuklarımızı, gençlerimizi okumaya teşvik etme adına, geleceğe daha iyi hazırlamak adına gayret ediyoruz. Kitaplarla huzur içinde buluşsunlar, çaylarını yudumlarken bir yandan da kitaplarını okusunlar veya sınavlarına hazırlansınlar istedik. Modern yaşamın ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanan yeni nesil kütüphanemizi kısa sürede tamamlayarak, Afyonkarahisarlıların hizmetine sunacağız.

TOPLU AÇILIŞ PLANLANIYOR
Temel atma töreni yapılacağını duyuran Belediye Başkanı Mehmet Zeybek: “Törene Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ı davet ettik ve katılacağını öğrendik. Bakan Yardımcımız ve Afyonkarahisarlılarla birlikte bu nefis projenin temelleri atılacak. Aynı zamanda proje tamamlandıktan sonra toplu açılış töreni yapmayı planlıyoruz. Bu törenimizde de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın şehrimizi onurlandırmasını bekliyoruz. Bu ve buna benzer yatırımlarımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.

5 KATTAN OLUŞACAK
5 Katlı bir bina olarak inşa edilecek yatırım projesinin bodrum katında çok amaçlı salonlar ve çalışma odaları, zemin katında; çocuklar için oyun ve etkinlik alanları, 1. katında kütüphane, 2.katında kütüphane, teras katında ise kafeterya ve dinlenme alanı olacak. Çok amaçlı ve işlevsel şekilde dizayn edilecek bu kütüphane 24 saat açık kalacak.