Afyonlu eğitimci-yazar Veli Cengiz’den Bir varmış bir yokmuş, korona öyküleri!..

Afyonkarahisarlı eğitimci-yazar Veli Cengiz, Vali Gökmen Çiçek’i ziyaret ederek, yeni çıkardığı “Bir Varmış Bir Yokmuş Korona Öyküleri” adlı kitabını takdim etti.

Valiliğimiz tarafından bastırılan kitapta koronavirüs salgınıyla istenmeyen ve beklenmeyen durumların insan yaşantısını nasıl alt üst ettiğini konu alan gerçek öyküler yer alıyor.

Eğitimci-Yazar Veli Cengiz Bir Varmış Bir Yokmuş Korona Öyküleri adlı eserini öncelikle Vali Gökmen Çiçek’e ardından Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Milletvekili Veysel Eroğlu, Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ile diğer protokol üyelerine takdim etti.

Sağlık Çalışanlarına Destek Olmak İstedim

Kitabını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 17 Mart 2020 günü yaptığı basın toplantısından sonra yazmaya karar verdiğini dile getiren Veli Cengiz,  sosyal medyadan, TV görüntüleri ve yerel öykülerden yararlandığını ifade etti.  Kitabı hakkında bilgiler veren Cengiz: “Bir virüs var, ama biz onu bir yokmuşa dönüştüreceğiz. Okuyacağınız her öykü bir varmışı hatırlatıyor ve sonra sizi bugüne getiriyor. Yaşanmışlıkları unutmadan, tarihe not düşmek, acı da olsa bunları bilerek bu günlere gelmek ve bazı öykülerde, unuttuğumuz gülmeyi, farkına varmadan yaşatma istedim. Bu mücadelede sağlık kahramanlarımız, toplumun her ferdi için cansiperane çalıştılar, yoruldular. Kimileri canlarından oldu, evlatlarını öksüz ve yetim bıraktılar. Bu çocuklar için bende elimden gelen her şeyi yapmaya çalışacağım” dedi.

Her Bir Öykü Tarihe Bir Not Olacak

Nazik ziyareti ve böyle bir eseri Afyonkarahisar’ın kültürel dünyasına kazandırdığı için konuğu Veli Cengiz’e teşekkür eden Vali Gökmen Çiçek: “Uzun yıllar öğretmen, okul müdürü ve Milli Eğitim İdarecisi görevlerinde bulunarak hem şehrimize hem de eğitim camiasına hizmet etmiş değerli eğitim emeklisi hocamızın böyle bir eseri kaleme alması ve yaşadığımız bu zor günleri ve bugünlerde özellikle sağlık kahramanlarımızın fedakarca ve büyük zorluluklarla geçen günlerini hikayeleştirmesi oldukça önemli. Her bir öykü tarihe bir not olacak. Desteğimizle böyle bir eseri okuyucularla buluşturduğu için değerli hocamıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

25 Ocak 2021 Basın Bülteni