Taşpınar Dergisinin yeni sayısı çıktı

Afyonkarahisar tarihine ışık tutan Taşpınar Dergisi’nin 24. sayısı okuyucularıyla buluştu. Yerel kültürü tanıtma ve aktarma gayretiyle hazırlanan Taşpınar Dergisi’nin yeni sayısında da ilk kez okuyacağınız konular, ilk kez göreceğiniz fotoğraflar ve belgeler yer alıyor.   

        1950 yılına kadar aralıksız olarak 161 sayı çıktıktan sonra çeşitli aralıklarla yayımlanan Taşpınar Dergisi’nin yeni sayıları okuyucusuyla buluşmaya devam ediyor. Afyonkarahisar’dan götürülen tarihi eserler, tarih içinde yok olarak yıkılan Afyonkarahisar Hanları, Işığı Yanan Evler Yağcı Köyü ve Yörük Mezarları, Birinci Dünya Savaşı’nda Afyonkarahisar Esir Kampındaki esir askerlerin haberleşmeleri, dünya edebiyatında İngiliz Şairin Afyon şiiri, memleket manzaraları ve Afyonkarahisar Mutfağı gibi daha pek çok ilginç konuyu Taşpınar Dergisinde bulabilirsiniz.

BAŞKANDAN

             Tüm dünyayı etkilemeye devam eden Pandemi ile birlikte sosyal ve kültürel hayatımızda bu durumdan etkilendi. Özellikle eğitim ve kültür alanındaki çalışmalar artık evlerden yapılmaya, izlenmeye başladı. Dünyadaki ve ülkemizdeki tüm olumsuz gelişmelere rağmen Afyonkarahisar Belediyesi olarak kültür sanat faaliyetlerini tedbirler çerçevesinde devam ettirmeye gayret gösteriyoruz. Diğer çalışmalarımızda da tedbirlere azami bir şekilde uyuyor ve yeni şartlara uygun bir şekilde süreci yönetmeye çalışıyoruz. Bu dönemde de şehrin kültüre, sanata, turizme yönelik mekânlarını canlı tutmaya çalışıyoruz. İlimiz kültür hayatına katkıda bulunacak yayınları çıkarmaya devam ediyoruz.

          Salgın günlerinin en göze çarpan yanlarından birisi de internet ortamında kitap satışlarının artması. Anlaşılan o ki evde kaldığımız sürede kendimizi bol bol okumaya verdik. Taşpınar Dergisi’ni de işte böyle bir zamanda sizlerle buluşturuyoruz. Dergimizi, Belediyemizin web sitesi üzerinden sanal ortamda da okuyabilirsiniz.

Umut ve dua ediyoruz ki; bu günler bir an evvel son bulur, hastalarımız şifaya, ülkemiz ve insanlık selamete erişir.Zengin bir tarih ve kültüre sahip olan kentimizin bu yönünün ortaya çıkarılması, kayıt altına alınmasında Taşpınar Dergisi’nin önemi büyüktür. Bu vesileyle dergimize yazı veren kalem erbabına, emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Yeni sayılarda buluşmak dileğiyle…