Kimler geldi, kimler geçti…

Fatma UYGUN’un haberi

Gazete 3 / 15 Ocak 2015

Afyonkarahisar’a yapılacak ‘Cumhuriyet Kent Meydanı’ projesi kapsamında binanın yıkımına karar verilmişti. Bu kapsamda geçtiğimiz ekim ayında Afyonkarahisar valiliği eski Kız Meslek Lisesi binasına taşındı. Yeniden restore edilen binada 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı da kutlandı. Yeni bina Başbakan Ahmet Davutoğlu’da ağırladı. Eski bina ise 1992 Aralık ayında faaliyete geçti. Binada yer alan valilik makamına ilk oturan isim Afyonkarahisar’ın 34. Valisi Aykut Ozan oldu.

“OZAN SPORA ÖNEM VERMİŞTİ”

1992 yılında açılışı yapılan Afyonkarahisar valiliğinin ilk valisi aynı zamanda Afyonkarahisar’ın da 34. Valisi olan Aykut Ozan oldu. 21 Şubat 1992 yılında görevine başlayan Ozan, bir yıl görev yaptı. 23 Eylül 1993 yılında Afyonkarahisar’da ki görevi sona erdi. Afyonkarahisarlılar Aykut Ozan’ı spora verdiği önem ve destekler ile hatırlıyor.

“GÜR 2 YIL GÖREV YAPTI”

Aykut Ozan’dan boşalan koltuğa 24 Eylül 1993 yılında Yahya Gür atandı. Gür, iki yıl boyunca Afyonkarahisar’da görev yaptı. 3 Kasım 1995 yılında görev süresi sona erdi.

“ÖZYURT EN BÜYÜK ÖNEMİ EĞİTİME VERDİ”

Afyonkarahisar’da en uzun süre görev yapan isim ise Ahmet Özyurt oldu. 8 Kasım 1995 yılında Afyonkarahisar valisi olan Ahmet Özyurt 7 yıl süren görev süresini 12 Aralık 2003’te tamamladı. Özyurt, eğitim faaliyetlerine çok önem verdi. Onun vali olduğu dönemde yapılan birçok okul sayesinde Afyonkarahisar eğitimde ileri bir noktaya geldi ve hala o okullar eğitim veriyor.

“ATATÜRK EVİ MİLLET HAMAMI DİLEK DÖNEMİNDE OLDU”

7 yılın ardında Afyonkarahisar’ın yeni valisi bu kez Muzaffer Dilek oldu. 14 Şubat 2004 yılında Afyonkarahisar valiliğine atanan Dilek, 16 Kasım 2006 yılına kadar Afyonkarahisar’da görev yaptı. Dilek kültürel ve tarihi değerlere önem vermesiyle akıllarda kaldı. Millet hamamı, Şuhut ilçesinde ki Atatürk Evi o dönemde yapılan ve akıllarda kalan eserler arasında yer alıyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“İMGA TAM BİR DEVLET ADAMIYDI”

21 Kasım 2006 yılı ile 29 Mart 2007 yılları arasında Afyonkarahisar valiliği görevini vekaleten yani vali vekili olarak Nevzat Sinan yürüttü. Bir yıllık bir boşluğun ardından 30 Mart 2007 yılında Haluk İmga Afyonkarahisar valisi olarak görevine başladı. 27 Aralık 2010 yılına kadar Afyonkarahisar’da görev yapan İmga, beyefendi kişiliği, bürokrasisi sağlan bir vali oldu. İmga, tam bir devlet adamı görüntüsü veriyordu. Afyonkarahisar’da derin iz bırakan İmga, vatandaşların deyimi koltuğun hakkını veren isim oldu ve Afyonkarahisar’da değer katan isim oldu.

“BALKANLIOĞLU SIK SIK GÜNDEMDE KALDI”

3 yıl aranın ardından Afyonkarahisar’ın yeni valisi İrfan Balkanlıoğlu oldu. 16 Aralık 2010 yılında Afyonkarahisar’a atanan Balkanlıoğlu yaklaşık 3 buçuk yıl görevinin ardından 16 Mayıs 2014 yılında Afyonkarahisar’a veda etti. Balkanlıoğlu, ülke gündeminde yer alan haberleri ve yaptığı konuşmalardaki ifadeleri ile adından sıkça söz ettirmişti. Onun döneminde yaşanan olaylarda yine Balkanlıoğlu’nun gündeme gelmesinde etkili olmuştu.

“VALİLİKTE GÖREV ALAN 8. İSİM GÜNER”

18 Mayıs 2014 yılında Afyonkarahisar’a 41. Vali olarak Hakan Yusuf Güner atandı. Güner hala görevine devam ediyor. Afyonkarahisar’ın eski valilik binasında yaklaşık 5 ay süre ile görev yapan ve aynı zamanda 8. İsim olan Güner, sonrasında inşaatı devam eden valilik binasının tamamlanmasına öncülük etti ve ekim ayında Afyonkarahisar valiliği yeni binasına taşındı. Vali Güner göreve geldiği gündem bugüne kurumlarda ki çalışmaları hızlandırmaya ve proje üretmeye öncülük etti. Şuan için verdiği izlenim ise disiplinli olması.