1970’lerden bugüne… Yalnız bir Yeşilay gönüllüsü: Yeşilay Ahmet…

Hasan ÖZPINAR

Taşpınar Dergisi / Ocak 2020 Sayı:22

O’nu yıllardır sigara ve içkinin zararlarını anlatan afişlerle süslü eski 1970 model BMC Austin kamyonuyla tanıdık. Çocukluğumuzda kâh köylerdeki derelerden kum çeker, kâh Akarçay kenarındaki kum deposunun önünde park etmiş vaziyette beklerdi. Bazen bir yol kenarında, bazen kavşak kenarında, kimi gün öğrenci yurtlarının önünde park etmiş Yeşilay afişli bir kamyon görürsünüz.” Sigara süründürür, içki ocak söndürür” sözü O’nun çabaları sayesinde adeta beynimize kazınmıştır. Soyadıyla müsemma Ahmet Yeşilay, kendimizi bildik bileli yalnız başına bu yolda mücadele ediyor. Sanmıyoruz bir başkası bu konuda O’nun kadar gayret gösterebilsin.

Bugün 91 yaşında olan Yeşilay Ahmet 1929 yılında Paşa Köyü’nde ( Ahmetpaşa) doğar. İlköğrenimini burada tamamladıktan sonra askerlik çağına kadar şehir merkezinde Demirciler içinde sıcak demircilikle uğraşır.

1949 yılında Adapazarı’nda askerliğini yaptığı sırada şoförlüğü öğrenir ve askerlik dönüşünde 1951 yılında Afyon Belediyesi’nden ehliyet alır. ( O yıllarda ehliyeti belediyeler vermektedir) 5 yıl kadar YSE’ de çalışan Yeşilay Ahmet daha sonra ayrılır ve hurda bir kamyon alarak kum ve kömür nakline başlar. O yıllarda pek çok şehri olduğu gibi ilimizi de Yeşilay’ın sigara ve içki ile mücadele levhaları süslemektedir. Özellikle kavşak noktalar olan Müze kavşağı, Stadyum önü, Hastane önü gibi yerlerde bulunan bu levhalar Kur’an’dan ayetlerle içki ve sigara ile mücadeleyi öğütlemektedir. Bu levhalardan çok etkilenen Yeşilay Ahmet kendi kendine bir söz verir. “Eğer yeni bir araba alırsam bu araca Yeşilay ismini vereceğim” der.

Çok geçmeden Ahmet Amca’nın bu dileği gerçekleşir. 1968 yılında 80.000 TL’ye MAN marka bir kamyon satın alır ve ilk işi aracın yanına Yeşilay amblemini yaptırmak ve ön kısmına da “Sigara süründürür, içki ocak söndürür” sloganını yazmak olur. Sonraki yıllarda da kullandığı araçlara bu sloganı yazdırır. Hayatında hiç içki kullanmadığını belirten Ahmet amca kısa süreli kullandığı sigarayı ise zararlarını öğrenince hemen bıraktığını belirtmekte.

Toplum nezdinde “Yeşilay Ahmet” olarak tanınmasından dolayı 1997 yılında esas soyadı olan “Ağılgat”tan vazgeçip, ailecek “Yeşilay” soyadını alırken yine aynı yıl düzenlenen “ Sigara ve İçkiyle Mücadele Konferansı” sırasında sinema sanatçısı Cüneyt Arkın ve Belediye Başkanı Erdal Akar tarafından ödüllendirilir. Yıllardır bu mücadeleyi tek başına sürdüren Yeşilay Ahmet, sigara tiryakisi olan insanların bu illetten zor kurtulduklarını bildiğinden mücadelesini özellikle gençler ve öğrenciler arasında yürüterek onları daha başlamadan bu beladan uzak tutma gayretine girişmiş.

İlerlemiş yaşına rağmen kendini emekliye ayırmak yerine hala içki ve sigara ile mücadele eden Yeşilay Ahmet “Atalarımız kanıyla canıyla düşmanı söktü attı da, biz cansız illet tütünü atamadık” gibi veciz sözleri ile bu kötü alışkanlıkların zararlarını gösteren resimleri afiş , pankart yaparak halkın görebileceği yerlere asmaya devam ediyor. Mücadelesinde en büyük desteği okul yöneticilerinin yanı sıra halktan gördüğünü belirten Yeşilay Ahmet Amca’ya sağlıklı, uzun ömürler diliyoruz.

Ne demişler “Hak bildiğin yolda yalnızda olsan yürü.”