Güven İslamoğlu, Afyon Frig Vadisinde bulunan Yılanlıtaş Anıtının korunmaya alınmasını istedi

Frig anıtlarının definecilerin tahribatıyla sayıları hızla azalırken Güven İslamoğlu, sosyal medyadan Kültür Bakanlığı yetkililerini uyardı ve Yılanlıtaş anıtının korunmaya alınmasını istedi ve parçalanmasını mı bekliyoruz.? Böyle mi kalmalı yoksa ayağa mı kaldırılmalı diye sordu.

CNN Türk ekranlarında şu günlerde Yeşil Doğa programı ile ekranlara gelen ünlü gazeteci ve belgeselci Güven İslamoğlu, Kültür Bakanlığına hitaben atttığı twitter mesajıyla ünlü Firg anıtının korumaya alınmasını istedi.

Güven İslamoğlu’nun mesajında şu ifadeler yer aldı: “Müthiş bir Frig eseri. Yılanlıtaş. Yanından yol geçiyor.Anadolu’da bu kadar büyük yontu fazla yoktur. Parçalanmasını mı bekliyoruz.? Böyle mi kalmalı yoksa ayağa mı kaldırılmalı? En azından etrafı düzenlenebilir” dedi.

Yılanlıtaş anıtı nedir, nerededir?

Söz konusu paylaşım, NG Afyon’un ev sahipliğinde, Güven İslamoğlu önderliğinde gerçekleştirilen tur esnasında atıldı.

Tura katılanlar Kral Midas’ın efsanelerine ışık tutan Afyonkarahisar’ın tarihi ve mistik atmosferini, seyahat ve keşif tutkunları, Güven İslamoğlu ile beraber keşfetme fırsatı yakaladı.

Keşif turunun ilk durağı, Midas’ın Anıtı olarak bilinen, tarihi 1800’lü yıllara dayanan Yazılıkaya’da gün doğumuyla başladı. Gün doğumu ayinlerinin yapıldığı görkemli Midas Anıtı’ndan sonra Sümbüllü Anıt’a doğru devam edildi. Geziye katılanlar, Tören Yolu’ndan geçerek Akropolis’te Bitmemiş Anıtı’nın manzarasını tepeden fotoğraflayarak ardından patika yürüyüşüyle Sarnıç’lara ulaştı.

Dağlık Frigya’nın en yüksek tepesinde, ana kayaya oyulmuş Roma ve Bizans lahit tipi kaya mezarlarının yoğun olarak bulunduğu gizemli bir yerleşim olan Seyircik Kale’si rotanın üçüncü durağı oldu.

Göynüş Vadisi’nin içinde yer alan esrarengiz Aslantaş ve Yılantaş anıtlarıyla medeniyetlerin izinde yolculuk yapmaya devam edildi. Frigler döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılan İhsaniye/Döğer Ören yerinde Roma ve Bizans dönemine ait kaya yerleşim ve mezar odaları ile kiliseler misafirleri adeta geçmişe sürükledi. Emre Gölü’nde gün batımını seyrederek seyahat ve keşif tutkunları Güven İslamoğlu ile birlikte turu tamamladılar.

1 Mayıs 2019 / Ajanslar