Yeni milli çikolatamız: Haşhaşella…

“Çikolata” denince aklımıza hemen ağırlıklı olarak şekerden ve kakaodan üretilen ve içerisinde bi miktar fındık ezmesi ya da fındık aroması katılan “krema” kıvamında bir yiyecek gelir akla.

“Yeni milli çikolatamız” sloganıyla, zeki ve girişimci Afyonkarahisar işadamı tarafından geçtiğimiz yıllarda üretilmeye başlanılan “Haşhaşella” “kakaolu fındık kreması” adıyla bilinen kahvaltılık ürünün tekelini kırmayı ve damaklara yeni bir lezzet hediye etmeyi amaçlamıştı.

“Haşhaşella” İçinde hiçbir katkı maddesi, renklendirici, doğayla özdeş aroma ve Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) barındırmayan haşhaştan üretiliyor.

Haşhaşella’nın mucidi ve üreticisi anlatıyor…

Haşhaşella’nın mucidi Afyonkarahisarlı işadamı Ahmet AŞGIN

Yenilebilir haşhaş tohumu ve haşhaş ezmesi ve haşhaş yağı üretimi ve satışı yapan Aşpa Ticaret Müdürü Ahmet Aşgın, ürün yelpazesini geliştirmek için Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını söyledi. Türkiye’de insanların haşhaşı ‘uyuşturucu’ olarak bilme yanılgısına düştüklerini belirten Ahmet Aşgın, haşhaştan elde edilen Afyon maddesinin haşhaşın kapsülünde olduğunu, tohum kısmının hiç bir şekilde uyuşturucu içermediğini vurguladı. Ahmet Aşkın, haşhaşın gıda amaçlı kullanılan doğal bir madde olduğunu söyledi.

Haşhaşın içerdiği yağın kalp ve damar rahatsızlığında kullanıldığını belirten Aşgın, Anadolu Bölgesi Haberleri’>İç Anadolu Bölgesi’nde önceleri ayçiçek yağı yerine haşhaş yağı kullanıldığını anlattı. Haşhaş yağı tüketiminin çok olması sayesinde kalp ve damar hastalıklarının bölgede çok az görüldüğünü savunan Aşgın, haşhaş üretiminin sınırlandırılmasıyla haşhaş yağı üretiminin de azaldığını anımsattı. Firma olarak haşhaş yağı ürettiklerini belirten Aşgın, hem haşhaşı, hem de yağını kullanarak farklı ve ihraç maddesi olabilecek ürün araştırması sonunda haşhaş kremasının ortaya çıktığını belirtti.

Kakaoya ve fındık kremasına alternatif…

Haşhaşella’yı yüzde 47 haşhaş kullanarak ürettiklerini belirten Ahmet Aşgın, içerikte hiçbir yapay katkı maddesi bulunmadığını belirtti. Katkı maddesi olarak peynir altı suyu, tatlandırıcı olarak ise pancar şekeri kullandıklarını anlatan Aşgın, şunları söyledi:

“Dünyada kakaodan üretilen çikolata ve fındık kremasının alternatifi, doğal tek ürün haşhaş kremasıdır. Dünyada ve ülkemizde çikolata ve birçok hazır gıdada raf ömrünü uzatmak için kimyasal katkılar, tat vermek için doğala özdeş aroma adı altında kimyasal ürünler, kimyasal renklendirici boyalar ile GDO’lu veya gluten içeren ürünler kullanılıyor. Biz hiçbir kimyasal katkı ve aroma, renklendirici, tatlandırıcı, boya, GDO’lu ürün kullanmıyoruz. Haşhaşellayı yüzde 100 doğal ürünlerden üretiyoruz.”

Krem çikolatalara dikkat!..

Marketlerde 2- 3 TL’ye 400 gramlık krem çikolatalar satıldığını gördüğünü anlatan Ahmet Aşgın, aileleri krem çikolatalar konusunda uyardı. Kakao ve kakao yağının pahalı olması nedeniyle çikolata ya da kakaolu fındık kreması adı altında satılan bazı ürünlerde kakao olmadığını iddia eden Ahmet Aşgın, şöyle devam etti:

“Kahverengi vermek için fındık kabuğu kullanan, kimyasal aromalarla çikolata ve kakao tadı veren, sertleştirilmiş yağlarla da bu ürünü çikolata görünümü ve tadına getiren firmaların varlığını biliyoruz. Bu nedenle biz Haşhaşella’yı marketlere dağıttıktan sonra geri çektik. Marketlerde bu tür katkılı, çikolata sınıfı ürünlerle aynı rafta olmayı istemedik. Doğal ürünlerle aynı rafta, aynı sınıfta olmayı tercih ediyoruz. Çünkü haşhaş kremasında tamamen doğal ürünleri kullanıyoruz. Örneğin hazır gıdaların yüzde 90’ı tatlandırıcı olarak glikoz kullanıyor. Biz glikoz yerine insan vücudunun kabul ettiği şeker pancarından üretilen kristal toz şekeri kullanıyoruz.”

Haşhaşella, üretici firmanın internet sayfasında şöyle tanıtılıyor…

1996 Yılında Afyon’un Döğer Kasabasında kurulan Aşpa Ltd.Şti. haşhaş alım satımı yaparak sektöre katıldı. Haşhaş elekleme ve ezme sistemini kurduktan sonra haşhaş ezmesi ile market raf ve reyonlarına giren şirket, uzun yıllar gerçekleştirdiği Ar-ge faaliyetleri sonucu 2010 yılında haşhaş kreması ürünü ile Türkiye ve Dünyada bir ilki gerçekleştirerek “Milli Çikolatamız” ünvanını almaya hak kazanan “Haşhaşella” yı piyasaya sürdü.

Tatlandırılmış haşhaş ürünlerinin uluslararası patenti 20 yıl süre ile Aşpa Ltd. Şti. olarak koruma altına alındı. Aşpa Ltd. Şti. Gelincik markası adı altında haşhaş tohumu ihracatına ve. Rayasana Gelincik markası ile haşhaş ezmesinin 20 kg – 10 kg – 5 kg catering ve 450 gr. 500 gr. 250 gr. Market tipi olarak üretim ve satışına devam etmektedir.

2011 yılı itibariyle Haşhaşella markası ile yeni ürünü haşhaş kremasının ilk etapta 200 gr, 340 gr. Kavanoz ve 450 gr. Kâse şeklinde üretimine ve satışına başlamıştır.  Haşhaş Tohumu %47, Bitkisel Yağ, Şeker, Süt Tozu, Peyniraltı Suyu Tozu, Emülgatör ( Soya Lesitini ), Tuz.

Haşhaşella’da ; Gluten, gdo içeren hiçbir madde, renklendirici boya, doğala özdeş aroma adı altında kimyasal katkılar kullanılmamıştır.

Haşhaşella’nın üretici firması internet sayfası:
http://www.gelincikhashas.com