Afyonlu fırın ustası, Amerika’da ramazan pidesiyle gözde oldu

Fortuna Turkey / 31 Mayıs 2016

Amerika’da yaklaşık 19 yıldır hizmet veren Afyonlu girişimci ve pide ustası Kadir Taşkın’ın işlettiği Taşkın Bakery, (Taşkın Fırını) yaptığı ekmeklerle Müslümanların gözdesi haline geldi…

Ramazan ayında sofraların vazgeçilmezi olan pide, Amerika’da da Müslümanların sahur ve iftar sofralarını süslüyor. Geleneksel Türk ekmeğinin tadı Amerika’daki Müslümanların da olmazsa olmazı haline geldi.

Memleket özlemi çeken birçok Türk farklı eyaletlerden gelerek Amerika’da marka haline gelen Ramazan pidesi için her sene iftar vaktinde uzun kuyruklar oluşturuyor. 6 Haziran’da başlayacak olan Ramazan ayı için Amerika’da hazırlıklar şimdiden başladı.

“TÜRK PİDESİNİ AMERİKA’YA KABUL ETTİRDİK”

New Jersey’de yaklaşık 19 yıldır ekmek ve çeşitlerini üreten Taşkın Bakery’nin sahibi, Afyonlu fırın ustası Kadir Taşkın, Amerikalıların Ramazan pidesini çok sevdiğini söyledi. 1989 yılında Amerika’ya turist olarak gelen daha sonra bir pizzacıda çalışmaya başlayan Kadir Taşkın, çalıştığı yerde ekmek ve simit yaparak satış yapmaya başladığını kaydetti.

1997’de Taşkın Bakery’i kurduğunu söyleyen Taşkın, firmayı kurduktan sonra Amerika’da Türk ürünlerine olan ihtiyacı gördüğünü dile getirdi. Ramazan pidesini Amerika’da ‘Turkish Pide’ adıyla tescillediğini söyleyen Taşkın, Amerika’ya Türk pidesini kabul ettirdiğini vurguladı. 

RAMAZAN PİDESİNE HERKES ULAŞABİLİYOR
Amerika’da 5 eyalette direkt satış yaptığını kaydeden Taşkın, “Ulaşamadığımız yerlere kargoyla satış gerçekleştiriyoruz. New York’taki restaurantların yüzde 80’i ekmeği bizden alıyor. 80 tane ekmek çeşidimiz var. Her kesimden müşterimiz olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Firmasında 60 kişinin çalıştığını dile getiren Taşkın, “Ramazan ayıyla ilgili olarak hazırlıklarımız bulunuyor. Yumurtalı pidelerimiz çok ilgi görecek. İftar vaktine 2-3 saat kala satış yerlerimizde uzun kuyruklar oluşmaya başlar. Ramazan ayında günde 8 ve 10 bin arası Ramazan pidesi satıyoruz” dedi.

Kaynak link:
http://www.fortuneturkey.com/ramazan-pidesini-abdye-acti-34431 (Erişim: 29.04.2019)