Afyonkarahisar Caz Festivali, 7 Haziran’da başlıyor

Afyonkarahisar Caz Festivali, 22. yılında yurt içinden ve dünyadan önemli caz sanatçılarının konserleriyle 7-11 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Beş gün boyunca konserler, sergiler ve söyleşilerle sanatseverlere keyif dolu anlar yaşatacak festivalin NG Afyon bahçesinde gerçekleşecek açılış konserinde Şef Kemal Günüç yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ile birlikte Çek solist Katerina Vackova sahne alacak.

2021 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’ne layık görülen Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Derneği’nin öncülüğünde gerçekleştirilen Afyonkarahisar Caz Festivali, bu yıl 7-11 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Şef Kemal Günüç yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ile birlikte sahne alacak Çek solist Katerina Vackova’nın NG Afyon otelin bahçesinde gerçekleşecek açılış konseri ile başlayacak festival, Frig Vadisi’nde gerçekleşecek günbatımı konserleri, okul söyleşileri ve Sema Güral Sürmeli’nin NG Afyon lobisinde sergilenecek “Maskesiz Yüzler” sergisiyle zengin bir içerik sunacak.

Festivalin yenisi: Günbatımı Konserleri
Geçtiğimiz iki yıl pandemi koşullarına rağmen ayakta kalmayı başaran festivalin konserleri, her zamanki rutinine kavuşurken, “Günbatımı Konserleri” adı altında çok farklı ve büyüleyici bir mekan kullanımı da söz konusu olacak. Afyon’un arkeolojik değerlerinden Frig Vadisi, Ayazini’de dünyaca ünlü arp sanatçısı Çağatay Akyol’un kurduğu Arpanatolia (Ferhat Erdem – sipsi, cura, ney, kaval, Cemal Özkızıltaş – otantik perküsyon) ve yine Çağatay Akyol ve Aydın Yavaş’ın oluşturduğu Panarp Projesi konserlerine ev sahipliği yapacak ve büyüleyici bir ortamda sanatseverlere keyif dolu anlar yaşatacak.

Okullarda sanat dolu günler
Festivalin “Okul Söyleşileri” bölümü birbirinden değerli isimlerin katılımıyla iki yıldan sonra ilk kez sınıflarda gerçekleştirilecek. Bu yıl okullarda öğrencilerle bire bir gerçekleşecek söyleşilere katılacak isimler şu şekilde:

Bülent ÖZGÖREN – Fotoğraf Sanatçısı
Mehmet ÖMÜR – Fotoğraf Sanatçısı
Ferit YANTUR – Reklamcı, Yönetmen
Fethi İZAN – Fotoğraf Sanatçısı
Metin CELAL – Yazar, Kitap Eleştirmeni
Yalvaç URAL – Yazar, Şair
Artun ÜNSAL – Gazeteci, Yazar
Ahmet BÜKE – Yazar
Yavuz EKİNCİ – Yazar
Engin AKIN – Yazar, Yemek Kültürü Araştırmacısı, Eğitmen.

Festival sergilerle zenginleşecek
Türkiye’nin fotoğraf sanatına önemli katkılarda bulunmuş önde gelen beş sanatçısının (Fethi İzan, Merih Akoğul, Mehmet Ömür, Bülent Özgören ve Ferit Yantur) çalışmalarından oluşan karma sergi de festival kapsamında Afyon halkıyla ve ziyaretçilerle buluşacak. Festivalde seramik sanatçısı ve Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli’nin bedensiz kadın ve erkek yüzlerinin formlarından oluşan “Maskesiz Yüzler” sergisi de NG Afyonunlobisinde izleyicilerle buluşacak.

22. AFYONKARAHİSAR CAZ FESTİVALİ PROGRAMI

7 Haziran Salı
– AÇILIŞ KONSERİ
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KENT ORKESTRASI
20.30 NG AFYON BAHÇESİ
– FRANTİSEK JENİK TRİO
22.30 NG AFYON BAHÇESİ

8 Haziran Çarşamba
– GÜN BATIMI KONSERİ AYAZİN – FRİG VADİSİ
ARPANATOLIA
17.30
ADAM DOUCHA PROJECT
20.30 NG AFYON BAHÇESİ
NEŞET RUACAN – ECE GÖKSU
22.00 NG AFYON BAHÇESİ

9 Haziran Perşembe
GÜN BATIMI KONSERİ AYAZİN – FRİG VADİSİ
Panarp Projesi
17.30
SELECTION OF GRAPES
20.30 NG AFYON BAHÇESİ / NG AFYON GARDEN
MELİS SÖKMEN QUARTET
22.00 NG AFYON BAHÇESİ

10 Haziran Cuma
KATERİNA VACKOVA QUARTET
20.30 NG AFYON BAHÇESİ

LUXUS
22.00 NG AFYON BAHÇESİ
11 Haziran Cumartesi
KAPANIŞ KONSERİ

ROMAN PALISA TRIO
20.30 NG AFYON BAHÇESİ
THREE FACES
22.00 NG AFYON BAHÇESİ