Hatay Expo’da Afyonkarahisar mutfağı Hatay’ı konuk etti

21 – 27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Türk Mutfağı Haftası sebebiyle Hatay Belediyesi’nin Expo alanında Afyonkarahisar mutfağı Hatay’ı konuk etti. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in önderliğinde tanıtım seferberliği sürüyor. Bu kapsamda Hatay’a giden Gastronomi ekibimiz, şehrimizin yöresel ve tescilli lezzetlerini Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş başta olmak üzere Hatay protokolü ve basın mensuplarına ikram etti.

Afyon Hatay Buluşması kapsamında akşam yemeği menüsünde bulunan Tandır Çorbası, Bamya yemeği, Afyon Kebabı, Göce Köftesi, Yaprak Sarma, Patlıcan Böreği, Hoşaf, Kaymaklı ve vişneli ekmek kadayıfı gibi Afyonkarahisarımızın tescilli lezzetleri sunuldu. Hataylı konuklar Afyon mutfağına hayran kaldı. Expo 2021 Hatay’da iki kardeş gastronomi şehrinin arasındaki işbirliği ve dayanışmayı daha da pekiştirmek ve geliştirmek amacıyla düzenlenen yemekte Afyonkarahisar mutfağı tam not aldı. Tüm misafirlerin damaklarının şenlendiği özel organizasyon hatıra fotoğrafı çekimi ve hediye takdimi ardından sona erdi.

LÜTFÜ SAVAŞ AFYONKARAHİSAR MUTFAĞINA HAYRAN KALDI

Belediye Başkan Yardımcımız Barış Dal, Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz İhsan Akar tarafından ağırlanan Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş yemek ardından görüşlerini dile getirdi. Savaş; “ Expo alanında Afyon Belediyemizin misafiri olduk. İsmini bilmediğimiz ama yüz yıllardır Afyon’a ait olan, lezzet kalitesi yüksek olan yemeklerle tanıştık. Yemek bir şehrin kültürünü, benliğini ve her şeyini ifade eder. Bizim Afyon’a özgü bildiklerimiz eksikmiş. Sadece kaymağı ve sucuğu yokmuş. Afyon’un yüzlerce yemeği varmış. Tatlıdan sonra bamya çorbası yemek kültürü varmış, bu bana çok enteresan geldi. Vişneli ve sade ekmek kadayıfının kaymakla sunumu mükemmeldi, tadı harikaydı. Çok güzel yemekler yedik. Başkanımız ve Müdürümüzün ev sahipliğinde ekendi mekânımızda misafir olduk. Kıdemli bir Gastronomi şehri olan Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’i de Hatay’a bekliyoruz. Afyon mutfağının en az bir ay Hatay’da bulunması lazım. İki haftada bu lezzetler bir kerede tanıtılmaz. Tebrik ediyorum, Gastronomi şehri olmayı hak etmiş Afyonkarahisar. Tüm yemekler çok lezzetliydi. Ekibin emeğine sağlık” diye konuştu.

BAŞKAN YARDIMCIMIZ BARIŞ DAL’DAN AFYON’A DAVET

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Başkan Yardımcımız Barış Dal ise; “Afyonkarahisar Belediyesi olarak Expo 2021 fuarı kapsamında Hatay’da ilk durağımız Anadolu’nun ilk camisi olan Habibi Neccar Camii’nde yöresel lezzetlerimizi tanıtma fırsatı bulduk. Ardından ülkemizde ikinci olarak UNESCO tarafından seçilen Hatay ilimizin gastronomi evinde yöresel lezzetlerimizi tanıttık. Ayrıca Antakya Valiliği tarafından düzenlenen Lezzet Festivali’nde yöresel lezzetlerimizi misafirlerimize ikram ettik. Etkinliklerimize katılan misafirlerimiz ve Hataylılar memnuniyetlerini ilettiler, bizlerde mutluluk duyduk. Bugün de Expo alanında siz değerli protokolümüz ve Hatay’da görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya geldik. Davetimize katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. İki kardeş gastronomi şehrini bu organizasyonda bir araya getiren Hatay Belediyesine ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Belediye Başkanı Lütfü Savaş bizlerden desteklerini esirgemedi, mutfaklarını açtı ve burada bir araya gelme fırsatı yakaladık. İnşallah farklı bir organizasyonda siz değerli misafirlerimizi de Afyon’da ağırlamak ve misafir etmekten onur duyacağımız ifade ediyor, Hatay’da düzenlemiş olduğumuz Afyon mutfağı etkinliğimize katılım sağlayanlara teşekkür ediyorum. Afiyet olsun.” ifadelerini kullandı.

“İKİ KARDEŞ GASTRONOMİ ŞEHRİ”

Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz İhsan Akar ise iş birliği ve dayanışmanın önemine dikkat çekerek; “Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek’in destekleriyle Hatay’da Expo alanında ilimizin lezzetlerini tanıtma fırsatı bulduk. Türk mutfağı haftası sebebiyle Hatay Belediyesi’nin Expo alanında Afyon mutfağı lezzetlerini siz kıymetli misafirlerimizle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Expo 2021 Hatay’da iki kardeş gastronomi şehrinin arasındaki işbirliği ve dayanışmayı daha da pekiştirmek ve geliştirmek amacıyla Expo alanında bu organizasyonu düzenledik. Şehirlerin artık projelerinin yanında lezzetleriyle de ön plana çıktığını görmekteyiz. Bu sebeple Hatay’da Bu organizasyonlarla bize büyük emeği geçen Hatay Valiliğine, Hatay Belediyesi’ne ve Hatay Müftülüğüne çok teşekkür ediyorum” dedi.