Afyon’da ne yenir, nerede yenir?..

UNESCO’NUN Gastronomi Kentlerinden birisi olan Afyonkarahisar’da ziyaretçilerin ve turistlerin eçok sorduğu soruların başında “Afyonkarahisar’da yöresel yemekler nerede yenir?” oluyor. İşte o sorunun cevabı…

Afyon’da yerel yemekler Afyon şehir merkezindeki ya da yol boyunca bulunan tesislerde, restoranlarda, lokantalarda yenilebilir.

İşte, Afyon şehir merkezinde yöresel lezzetlerin tadılabileceği o yerler:


Aşçı Bacaksız;  Afyon merkez, Burmalı Mahallesi, Şehir merkezi, Yeni Saraçlar Çarşısında… En iyi geleneksel lokantalardan…  1840’dan beri babadan oğula işletiliyor. Ana yemek kuzu tandır ve tatlı olarak kaymaklı ekmek kadayıfı!..

Numan Usta; Afyon Merkezde, çarşı içinde, Burmalı Mahallesi, 22. Sokakta. Klasik Döner, tandır çorbası ve kavurma…

İkbal Lokantası; Afyon çarşı Uzun Çarşıda. Türkiye genelinde en iyi bilinen lokantalardan birisi. Klasik yemeklerinin yanısıra yöresel yemeklerde de başarılıdır. Dana eti tandır, şef tabağı ve kaymaklı ekmek kadayıfı…

Salim Usta; Afyon merkez Uzun Çarşıda. Afyon yerel yemeklerini arayanlar için şehir içerisindeki en iyi lokantalardan…

Musakka, Afyon çarşı içinde, Burmalı Mahallesi Basın Caddesinde, Adını Afyon’un meşhur musakka yemeğinde alıyor, en önemli lezzeti adı gibi musakkası. Afyon’un yöresel et yemekleri ve tatlıları ile sizlerle…

Gamze Döner, Afyon’da çarşının merkezinde, Bankalar Caddesinde, klasik yaprak döner, sucuk döner ve İskender kebabı ile ünlüdür.

Nur Lokantası, Afyon merkez Uzun Çarşı Saraçlar geçidinde… Izgara köftesi ve kaymaklı ekmek kadayıfı ile ünlü.

Lale Pide Salonu;  Bankalar Caddesi, İmaret Camii karşısında. Bir esnaf lokantası.  Pide çeşitleri, sabah kahvaltısı, çorba çeşitleri ile meşhur bir lokanta.

Afyon Kale Konak; Afyon Merkezde, Çavuşbaş-Afyon Kalesi yolu ana cadde üzerinde. Tacı-Ahmet  Mahallesi Sarı Oğlu Sokakta, Ulu Caminin yanında bir konak lokantasıdır. Sucuklu yumurta, kahvaltı, el açması mantı, gözleme,  Afyon’a özgü özel katmer ve kaygana.

Mihrioğlu Konağı; Afyon merkez Çavuşbaş Kale caddesi üzerinde Türbe Cadddesinde. Afyon meşhur sıra yemeği, Afyon mantı, etli sarma ve Afyon kebabı ile şöhretli bir mekan…

Osmanlı & Hacıbey Lokantası, Şehir merkezinde, Basın Caddesi üzerinde. Klasik yemek çeşitlerinin yanısıra çorbaları ve Keşkeği ile ünlüdür.