Afyon’da üretim, gastronomi kültürünü geliştirdi | Foto Galeri

Kaymağı, lokumu, sucuğu, keşkeği, patatesli ekmeği ve daha pek çok coğrafi işaret tescilli lezzetleri ile ünlü Afyonkarahisar mutfağı, ekim ayında Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edildi. Uzun yıllar boyu bu alanda üretime önem veren Afyonkarahisar, şimdi bu başarısını gastro turizm ekonomisine yansıtmaya hazırlanıyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü yani UNESCO, Gastronomi alanında Afyonkarahisar mutfağını Yaratıcı Şehirler Ağına dahil etti. Afyonkarahisar, Türkiye’de Gaziantep ve Hatay’dan sonra bu ağa katılan 3. şehir olurken,  dünyada şu an için 36 şehrin bu ünvana sahip olduğu öğrenildi.  Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ve Zafer Kalkınma Ajansı koordinasyonunda 2018 yılının başından itibaren iş birliğinde yürütülen çalışmalar sonucunda yapılan ilk başvuruda ağa kabul edilmeyi başaran Afyonkarahisar, bu alanda büyük bir başarıya imza attı. Afyonkarahisar’ın bu başarısının ardında yıllardan bu güne kadar devam eden üretim azmi yer alıyor.

EN FAZLA SUCUK ÜRETİLİYOR

Afyonkarahisar ürettiği lezzetleri Türkiye başta olmak üzere dünya ülkelerine ihraç ediyor. Ürünlerin en başında sucuk geliyor. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’ndan alınan 2018 yılı verilere göre, şehir genelinde yılda 12 bin 200 ton sucuk üretimi gerçekleşiyor.

6 BİN TON LOKUM ÜRETİLİYOR

Afyonkarahisar’ın ünlü lezzetlerinden bir tanesi de lokum. Kaymaklı başta olmak üzere, fıstık, ceviz ve fındıklı çeşitleri ile tüm Türkiye tarafından sevilen Afyon lokumları şehirde ciddi bir ekonomik kazanç kapısı olarak karşımızı çıkıyor. Binlerce kişinin istihdam edildiği sektörde yılda yaklaşık 6 bin 62 ton lokum üretiliyor.

PASTIRMA ÜÇÜNCÜ SIRADA

Coğrafi işaret tescilli Afyon pastırması ise şehrin bir başka ekonomik kazanç kapısı. Modern tesislerde üretilen Afyonkarahisar pastırması, Türkiye tarafından kabul görmüş önemli bir lezzet. Şehir genelinde yılda 460 tonluk pastırma üretimi gerçekleşiyor.

YAKLAŞIK 10 TON KAYMAK ÜRETİLİYOR

Afyonkarahisar’ın en ünlü ürünlerinin en başında ise kaymak geliyor. Manda sütünden elde edilen meşhur Afyon kaymağı, tüm Türkiye’nin severek tükettiği önemli bir lezzet. Şehir ekonomisinin en önemli sektörlerinden olan kaymak üretimi, pek çok kişinin geçim kaynağı olmuş durumda. 2018 verilerine göre şehirde yıllık 10 ton kaymak üretiliyor.

HAŞHAŞ HEM MUTFAĞA, HEM EKONOMİYE HAKİM

Afyonkarahisar’a ismini veren “afyan-afyon bitkisi” yani bilinen adıyla haşhaş, şehirde üretilen ürünlerin en başında yer alıyor. Bükme, pide, katmer gibi şehrin yöresel lezzetlerinde kullanılan haşhaş, şehir mutfağına olduğu kadar şehrin ekonomisine de hakim olmuş durumda. Verilere göre, 2018 yılında 8 bin 375 tonluk haşhaş üretimi ile Afyonkarahisar, Türkiye’de üretim noktasında ilk sırada yer alıyor. 17 Milyon 557 bin dolarlık haşhaş ihracatı ile de Afyonkarahisar, Türkiye 2’incisi konumunda.

VİŞNE VE KİRAZ ÜRETİMİNDE ZİRVEDE

Afyonkarahisar, vişne ve kiraz üretimi noktasında da Türkiye’de lider şehirlerden bir tanesi. Sultandağı ve Çay ilçeleri başta olmak üzere çeşitli noktalarda üretilen bu meyveler, aroma ve lezzet olarak dünyaya ihraç ediliyor. Vişnede 47 bin 485 bin tonluk üretimle Afyonkarahisar Türkiye’de 1’inci sırada yer alıyor. 2018 verilerine göre kiraz üretiminde de 41 bin tonluk üretimiyle Türkiye’de 4’üncü sırada yer alıyor.

PATATES ÜRETİMİNDE TÜRKİYE 3’ÜNCÜSÜ

Afyonkarahisar’ın üretimine önem verdiği bir diğer ürün ise patates oluyor. Sandıklı, Şuhut, Nuribey ve Anıtkaya bölgelerinde yoğun bir şekilde üretilen patatesler Türkiye’nin pek çok noktasına gönderiliyor. Afyonkarahisar yılda 455 bin 355 tonluk patates üretimi ile Türkiye’de üretim alanında 3’üncü sırada yer alıyor. Öte yandan Afyonkarahisar’da Türkiye’nin en büyük 3 patates işleme tesisleri yer alıyor. Bu tesislerde 500’den fazla kişi istihdam edilirken, tonlarca patateste işleniyor.

SEBZE ÜRETİMİ HER GEÇEN YIL ARTIYOR

Jeotermal enerjinin bir hayli yaygın olduğu Afyonkarahisar, bu alanda teknolojik sera yatırımları almaya devam ediyor. 1125 dekarlık teknolojik sera alanlarına sahip Afyonkarahisar’da 31 bin 370 ton domates üretiliyor. Şehir domates üretimi alanında Türkiye’de 8’inci sırada yerini almış durumda. Sera ve tarlalarda üretilen ürünlerin bir diğeri ise salatalık oluyor. 35 bin 990 tonluk üretimi ile Afyonkarahisar salatalık üretiminde Türkiye’de 10’uncu sırada yer alıyor.

YAKLAŞIK 1 MİLYON TON SÜT ÜRETİLİYOR

Afyonkarahisar’ın en önemli geçim kaynakları arasında hayvancılık ve bu alanda üretilen süt ve süt ürünleri oluyor. Şehirde 396 bin 898 büyükbaş hayvan bulunuyor. Bu sayı ile Türkiye’de 17’inci sırada kendisine yer bulan Afyonkarahisar’da yılda 970 bin 329 ton süt üretiliyor.  Öte yandan şehirdeki manda varlığının ise 6 bin 840 olduğu ATSO’nun verilerinde yer almış durumda. Şehirdeki küçükbaş hayvan varlığı ise 1 Milyon’a yaklaşmış durumda. İl Genelinde 949 bin 923 olan küçükbaş hayvan sayısı ile Afyonkarahisar, bu sayı ile Türkiye’de 15’inci sırada. Küçükbaştan elde edile süt miktarı ise 29 bin 509 ton.

TAVUK VARLIĞI İLE BEYAZ ET VE YUMURTA PİYASASINA YÖN VERİYOR

Afyonkarahisar, Türkiye’de et tavuğu ve yumurta tavuğu üretimi ile söz sahibi durumda. Türkiye’nin yumurta piyasasını belirleyen Afyonkarahisar’da 497 bin 341 et tavuğu bulunurken, 19 milyon 113 bin yumurta tavuğu bulunuyor. Afyonkarahisar bu alanda Türkiye’de 1’inci sırada yer alıyor.

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER MARKALAŞTIRIYOR

Afyonkarahisar, ürettiği ürünlerle markalaşmaya da önem veriyor. Afyon Sucuğu, Afyon Pastırması, Afyon Kaymağı, Afyon Patatesli Ekmeği, Afyon Kaymaklı Ekmek Kadayıfı, Şuhut Keşkeği, Çay Vişnesi gibi ürünlerin coğrafi işaretlerini alan Afyonkarahisar, hem ürünleri ile hem de üretimi ile markalaşma çalışmalarını süratle sürdürüyor. Öte yandan manda yoğurdunun ve lokumun coğrafi işaret süreci ise devam ediyor.

ÜRETİMDEN LEZZET DURAKLARINA

Afyonkarahisar, üretimdeki bu başarısını mutfağına da yansıtan kültürüne de yansıtmaya başaran nadir illerden bir tanesi. UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağına, Gastronomi alanında dahil olarak bu başarısını taçlandıran Afyonkarahisar, üretimden elde ettiği kazancı gastronomi ile daha ileriye taşımayı hedefliyor.

24.12.2019 Basın Bülteni