“Afyon ağzıaçığı” ve “Afyon bükmesi” tescillendi!..

Afyonkarahisar Belediyesi, coğrafi işaret tescili için başvuruda bulunduğu Ağzıaçığı, Bükmesi, Kebabı, Patlıcan Böreği tescillendi

Böylece geleneksel tadı için gerçek bir ustalık ve yapımının her aşamasında özel usuller gerektiren yöresel ürünlerimiz geleneksel metotlarıyla koruma altına alınmış oldu. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, başvuru ve onay süreçleri tamamlanarak coğrafi işaret tesciline hak kazanan ürünlerimizin Gastronomi Şehri Afyonkarahisar’a hayırlı olmasını diledi.Afyonkarahisar’ı Türkiye’ye ve dünyaya bir gastronomi şehri olarak tanıtmaya devam edeceklerini dile getiren Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek,”Afyonkarahisar, tarihin, mermerin, termalin ve lezzetin başkenti olan bir şehir. UNESCO tarafından gastronomi alanında dünyanın 36. ülkemizin üçüncü tescilli şehriyiz. Şehrimizin lezzetlerine tescil belgesini almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hayırlı olsun” dedi. 

Afyon Ağzıaçığı

İsmini üst orta kısmında boşluk kalacak şekilde pileli katlamasından alan Ağzıaçık; geleneksel yapım aşamalarıyla yöreyle özdeştir. Açılan ve her katına iç (don) yağlı hamur harcı sürülerek sıralı katlama yöntemiyle işlem gören mayasız hamur kitlesinden oluşur.  Yumurta ilavesi yapılmış kıymalı veya peynirli iç harç çeşitleriyle fırınlanarak pişirilir. Ağzıaçık daire şeklinde olup, adeta baklava hamuru gibi katlı hamur dokusundan oluşur. Börek, poğaça gibi türevlerinden ziyade özgün bir tada sahiptir.  Yerel halkın sahip olduğu bu ananevi hamur işi lezzeti günlük öğünlerde sıkça tüketilmekte, destinasyon unsuru olarak ikram edilmektedir.

Afyon bitkisinden meydana gelen, şehrin adını aldığı ve bereket sembolü olan ‘haşhaş yörede özellikle unlu mamüllerde sıkça kullanılır. Ağzıaçık ise haşhaşın kullanılmadığı ender hamur işlerindendir. Günümüzde de aynı geçmişte olduğu gibi yöresel mutfak kültüründe yerini korumakla kalmayan ağzıaçığı geleneksel usullerle üreterek satan işletmelerin sayısı sürekli artmaktadır. Bu işletme ve işletmelerde çalışan ustaların artışıyla ürüne erişim kolaylaşmış ve bölgesel bilinirliği daha geniş kitlelere yayılmıştır. 

Afyon Bükmesi

Şehrin yöresel hamurişi lezzetlerinin başında gelen bükme; hamur kitlesinin sürekli açılıp katlanarak ve her katın yüzeyine sarı haşhaş ezmeli hamur harcı sürülerek oluşan formuna başta yeşil mercimek olmak üzere peynir, patates, ıspanak, kıymalı gibi iç harç ile çeşnilendirilmiş, dikdörtgen şeklinde ve kendine has kızarmış renginde bir hamur işi çeşididir. Geleneksel adını yöresel dilde hamur kitlesinin katlanmasına ‘bükme’ tabir edilen işlemden alır.   

Türk yemek kültüründe simit nasıl ki her öğün yenilebilen bir yiyecek olarak tercih ediliyorsa bükmede yörede aynı role sahiptir. Her evde günün her öğününde sıkça tüketilir.  Doğum, düğün gibi kutlama, buluşma zamanlarında, bölgenin tanıtımı amacıyla farklı coğrafyalarda şenlik, fuar, tören gibi her türlü kurumsal organizasyonda  başlıca ve olmazsa olmaz bir ikramdır. Keza pirişilmiş formu kat kat ve her katı sarı haşhaş ezmesi, bitkisel sıvı yağ ve iç (don) yağlı hamur harcı ile kaplı başta yeşil mercimekli olmak üzere peynirli, patatesli, ıspanaklı gibi çeşitli iç harç malzemeleri içerdiğinden farklı bir besine ihtiyaç duyulmadan tüketilir.