Kocatepe Atatürk Anıtı

Afyonkarahisar ili merkez ilçesine bağlı Büyük Kalecik (Kocatepe) kasabası sınırları içinde ve 1.874 rakımlı Kocatepe üzerinde bulunmaktadır.

Asfalt olan yolu, kar yoğunluğu nedeniyle kış mevsiminde kapalıdır. Kocatepe; Anadolu`nun ve Türk Ulusu’nun kurtuluşunu sağlayan Büyük Taarruz`un 26 Ağustos 1922 tarihinde Başkomutan Mustafa Kemal tarafından başlatıldığı, sevk ve idare edildiği yerdir.

Coğrafi yapısı itibariyle, Afyonkarahisar ve Sinanpaşa ovalarına hakim bir tepedir. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, 25 Ağustos 1922 akşamı Kocatepe‘ye gelerek 26 Ağustos sabahı Büyük Taarruz’u burada başlatmışlardır. Büyük Taarruz’un ilk safhasını burada tesis edilen karargâhından ve halen mevcut olan siperden bizzat sevk ve idare etmiştir.

Başkomutan, 27 Ağustos 1922 günü öğle üzeri Kocatepe’den ayrılmışlardır. Milli Mücadele’nin temel taşlarından biri olan Kocatepe’ye, 1953 yılında Milli Savunma Bakanlığı’nca kesme taştan anıt yapılmış ve üzerine çiçek kabartmalı mermer yazıt konulmuştur.

1993 yılında ise Kültür Bakanlığı tarafından Atatürk Anıtı ve çevre düzenlemesi yapılarak ziyarete açılmıştır. 4 ton ağırlığındaki Kocatepe Anıtı bronzdan yapılmış olup, kaidesi ile beraber 7.5 metre yüksekliğindedir.

Afyonkarahisar’da her yıl 26-30 Ağustos tarihleri arasında yapılan Zafer Haftası kutlamaları, 26 ağustos günü Kocatepe’de yapılan ilk tören ile başlayarak 5 gün sürmektedir. Böylesine büyük bir öneme sahip olmasına rağmen ziyaretçi yoğunluğu oldukça düşüktür.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna beşiklik eden, kısa sürede alınan kesin sonuçlu zaferleri ile hafızalarda yer eden bu alanı ilköğretim seviyesindeki çocuklarımızın ziyaret etmesinin sağlanması gerekir. 

Kaynak : “Anadolu’nun Kilidi AFYON” kitabından 13.03.2013 tarihinde kaydedilmiştir.

‘KOCATEPE ATATÜRK ANITI VE KİTABESİ’ Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi – Metin ÜNAL
‘KOCATEPE ATATÜRK ANITI VE KİTABESİ’ Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi – Metin ÜNAL

Görsel Sahibi: Afyon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Zafer Anıtı

Görsel Sahibi: Servet Uygun

Zafer Anıtı

Görsel Sahibi: Servet Uygun

Zafer Anıtı

Görsel Sahibi: Servet Uygun