Afyon’un sucuk döneri hamburgeri sallıyor


Levent GÖKMEN’in haberi
 Hürriyet / 24.06.2002

Fastfood’da hamburgerin tahtına kurulmaya aday olan sucuk döner, İstanbul sosyetesinin gözde mekanı olan Laila’ya bile girdi. İkbal, Laila’yı üs edinirken, rakibi İpek de Parkorman’da sucuk döner satacak.

FASTFOOD‘da yeni moda olan sucuk döner hamburger ve dönerin tahtına kurulmaya aday oldu. Sucuk dönerin tüketicilerin beğenisini kazanmasının ardından, çoğu Afyonlu olan sucuk firmaları arasında sucuk döneri kimin icat ettiği tartışmaları başladı. 

Sucuk döneri tüketicilere tanıtan,İkbal, İpek ve Cumhuriyet sucukları, büfe restoranları ile İstanbullular’a sucuk döner satıyor. ‘Sucuk döneri ilk kim icat etti’ tartışmaları ise hálá sürüyor. Afyon’dan İstanbul’a çıkarma yapıp sucuk döner satmaya başlayan bu üç şirket sucuk döneri kimin icat ettiği konusunda çekişiyor.

Tartışmalarda tarafların hepsi ‘sucuk döneri biz icat ettik, diğerleri bizim ardımızdan sucuk döner satmaya başladı’ yorumunu yapıyorlar. 

Ekonomik krizle birlikte birçok fast food mağazası kapanırken, son günlerin popüler yiyeceği haline gelen sucuk döner mağazaları da hızla yayılmaya başladı. Sosyetenin gözde mekanlarından Laila’ya bile girmeyi başaran sucuk döner, farklı tatlar arayanların gözdesi oldu.

LAILA VE PARKORMAN

Ekonomik krizin ardından 2000 yılında İstanbul’da sucuk döner satan ilk fast-food mağazasını açan İkbal, döner sucuğu İstanbul sosyetesinin gözde eğlence mekanlarından biri olan Laila’ya da sokmayı başardı. Laila’da açılan İkbal sucuk döner, eski futbolcu Tanju Çolak tarafından işletiliyor. 

Sucuk dönerde ilk fast foodunu İstanbul’da açan İpek de, İstanbul’da faaliyet gösteren yedi fast foodunun yanı sıra önümüzdeki günlerde Parkorman’da da sucuk döner satmaya başlayacak.

İkbal Yönetim Kurulu üyesi Necdet Kuzu, sucuk döner restoranlarının açılmasının ardından gelen franchise taleplerini değerlendirme konusunda güçlük çektiklerini belirterek, 1-2 yıl içinde Almanya’da da sucuk döner satmayı hedeflediklerini söyledi.

İkbal’in Almanya’ya açılma çalışmalarını sonuçlandırmak üzere olduğuna dikkat çeken Kuzu, ‘‘Dusseldorf ile Frankfurt arasında bulunan 4 binin üzerindeki dönercinin yüzde 10’unun et ihtiyacanı karşılayacak bir projeyi tamamlamak üzereyiz’’ dedi. Sucuk döneri 17 ay önce İstanbullular’la tanıştırdıklarını ifade eden Kuzu, daha önceleri lüks olarak görülen kaliteli sucuğu 1 milyon 500 bin ile 1 milyon 750 bin lira arasında değişen fiyatlarla orta sınıf insanlara da sunduklarını söyledi. Coşkun Et Mamüllleri, sucuk döner piyasasında Afyonlu olmayan tek sucucukçu. Bayburtlu Coşkun Ailesi’nin şirketi olan Coşkun Sucuk, 40 yıldan beri et sektöründe faaliyet gösteriyor. Coşkun ailesi, tüketicinin sucuk dönere yoğun ilgi göstermesi üzerine geçtiğimiz ay İkitelli’deki İstanbul toptancılar Çarşısı’nda (İSTOÇ) ilk Coşkun fast-food sucukevini açtı. Coşkun Et Mamülleri’nin sahibi olan Bayburt’lu Kemal Coşkun, Afyon’lu sucuk dönerciler ile sucuk döner pazarında rekabet edecek. Şimdilik İkitelli’deki mağazası ile hizmet veriyor ancak Üsküdar, Kadıköy, Levent ve Bakırköy gibi insanların yoğun olduğu yerlerde mağaza arıyor.

Almanlar da istiyor

İPEK Sucukevleri Genel Koordinatörü Ahmet Leblebicioğlu, İpek’in 56 yıldan beri sucuk satan bir aile şirketi olduğunu belirterek, tüketicilerin tercihleri doğrultusunda 6 ay önce sucuk döner satmaya başladıklarını söyledi. Leblebicioğlu, ‘‘Tavuk dönerden bıkan insanlara bir alternatif sunmak için sucuk döneri icat ettik. Sucuk döner Türk halkının damak zevkine çok uygun. Yaz aylarında olmamıza rağmen sucuk dönere olan talep hala azalmadı’’ dedi. İstanbul’da Beyoğlu, Beşiktaş, Osmanbey, Etiler gibi merkezlerde toplam 7 fast food ile faaliyet gösterdiklerini söyleyen Leblebicioğlu, ‘‘Fast food sayımızı 2002 yılı sonuna kadar İstanbul’da 13’e çıkaracağız’’ diye konuştu. Sucuk ve döner konusunda Almanya ve Dubai’den talep aldıklarını belirten Leblebicioğlu, talepleri değerlendirdiklerini ancak şimdilik ihracat pazarına açılmayı düşünmediklerini, iç pazarda büyümeyi hedeflediklerini söyledi. Leblebicioğlu, üretimlerinin Afyon’daki fabrikalarında gerçektleştirildiğini, sucuk dönerin yanı sıra tüketicilere sucuk ızgara ve sucuk burger seçenekleri de sunduklarını belirtti. 

İkbal’e adını Atatürk verdi

SUCUK dönerde ve sucukta en bilinen markalar arasında yeralan İkbal’e ismini Mustafa Kemal Atatürk vermiş. Cumhuriyet’in kurulmasının ardından Afyon’a giden Atatürk, Yıldız Sarayı’nda aşçılık yaptıktan sonra memleketi Afyon’a dönen Salim Pancar ustanın yemeklerinden yer. Yemekleri çok beğenen Mustafa kemal Atatürk, yemekleri yapan ustayı görmek ister. Yanına gelen ustaya lokantasının adını sorar o da lokantasının adı olmadığını söyleyince Atatürk, Salim Usta’nın lokantasına önü açık, temiz, pak anlamına gelen ‘İkbal’ adını verir. Böylece, Afyon’un ünlü İkbal sucuklarının da adı konmuş olur.

Kaynak link: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/afyonun-sucuk-doneri-hamburgeri-salliyor-80329 (Erişim:20.02.2019)