Afyonkarahisar ile Semerkand kardeş şehir oldu

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Türk Dünyası Kardeş Şehirler Projesi kapsamında Özbekistan’a gitti. Başkanımızın Özbekistan temasları kapsamında Afyonkarahisar ve Semerkant kardeş şehir oldu.

Türkiye ile Özbekistan ilişkilerinin geliştirilmesi için, sanayi, ticaret ve kültürel alanlar başta olmak üzere ilişkilerin çok yönlü olarak güçlendirilmesi kapsamında Semerkant ile kardeş şehir protokolü imza töreni yapıldı. Başkanımız Mehmet Zeybek ile Semerkant Belediye Başkanı Umarov Fazliddin Karinovich arasında imzalar kardeşlik için atıldı.

Ata diyarımız Semerkant ile kardeş şehir olmamız nedeni ile büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Başkanımız TRT AVAZ ekibine de röportaj verdi. Avrasya Gündemi adlı programda konuşan Zeybek Başkan; “Ata topraklarımızda Semerkant şehrimizde tarihi ile kültürü ile geçmişi, sanatı, bilim adamları ile temayüz etmiş bir şehirle 8 bin yıllık geçmişe sahip olan Afyonkarahisar’ı kardeş şehir yapmak elbette bizim için bir onur, gurur vesilesi. İnşallah bundan sonra ziyaretlerimiz kültürel anlamda da devam edecek. Turizm, termal, çevre, tarih gibi konularda da ekiplerimizi buralarda, kardeşlerimizi de Afyonkarahisar’da ağırlayarak kardeşliğimizi pekiştirmek istiyoruz. Her türlü yardımlaşmaya da açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Birbirimizi tamamlayacağız. Afyonkarahisar’daki öğretim üyelerimizi ve buradaki bilim insanlarını sempozyumda bir araya getirmeyi düşünüyoruz. Afyonkarahisar mermerin başkenti. 430’a yakın mermer fabrikamız var. Tarım ve inşaat sektöründe de iş birliği yapılabilir. Bu ilişkileri ilerletmek istiyoruz. Gazeteciler ve iş adamlarımızı da buraya seyahat etme imkânı sunarak fikir alışverişinde bulundurmak istiyoruz. Anlaşma bir başlangıç oldu, devamı gelecek” dedi.

Başkanımız Mehmet Zeybek ve beraberindeki heyet, Özbekistan ziyaretleri kapsamında Semerkant Başkonsolosluğu, Özbekistan Taşkent Büyükelçisi Olgun Bekar, TRT temsilciliği başta olmak üzere Semerkant ve Buhara’nın tarihi ve kültürel mekanlarını da ziyaret etti. Bu ziyaretlerde Zeybek Başkan; Gastronomi şehrimiz Afyonkarahisar’ın turizm alanındaki potansiyeli ve mermer ticareti alanındaki başarıları, şehrin kültürel ve ekonomik özellikleri hakkında bilgiler paylaştı, belediyemiz marifetiyle hayata geçirilen projeleri aktardı.