22. Afyonkarahisar Caz Festivali başladı

22. AFYONKARAHİSAR CAZ FESTİVALİ BAŞLADI

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in destek verdiği 22. Afyonkarahisar Caz Festivali başladı. Festivalin açılış konserinde Şef Kemal Günüç yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ile Çek solist Katerina Vackova sahne aldı.

Belediyemizin desteklediği 7-11 Haziran tarihleri arasında konserler, sergiler ve söyleşilerle sanatseverlere keyif dolu anlar yaşatacak 22. Afyonkarahisar Caz Festivali yoğun katılımla başladı. Şef Kemal Günüç yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ile birlikte Çek solist Katerina Vackova açılış konseri sundu. NG Afyon’daki açılış konserine Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ve eşi Sevim Zeybek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır ve sanatseverler katıldı.

“AFYONKARAHİSAR İÇİN VE TÜRK CAZI İÇİN ÇOK CİDDİ BİR ONUR”

Konser sonrası açıklamada bulunan Hüseyin Başkadem, genel sanat yönetmenliğini yaptığı festivalin bu yıl çok anlamlı olduğunu söyledi. 23 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Büyük Ödülü’ne layık görüldüklerini belirten Başkadem, “Bu Afyonkarahisar için ve Türk cazı için çok ciddi bir onur. Bu yıl festival Çek ve yerli sanatçıların konserleriyle başladı. Okul söyleşilerinde de Türk edebiyatının çok değerli isimlerinin söyleşileri var” dedi.

Festival kapsamında, Frig Vadisi’nde günbatımı konserleri, okul söyleşileri ve Sema Güral Sürmeli’nin “Maskesiz Yüzler” sergisi sanatseverler ile buluşacak. Afyon’un arkeolojik değerlerinden Frig Vadisi, Ayazini’de dünyaca ünlü arp sanatçısı Çag?atay Akyol’un kurdug?u Arpanatolia (Ferhat Erdem – sipsi, cura, ney, kaval, Cemal Özkızıltas? – otantik perküsyon) ve yine Çag?atay Akyol ve Aydın Yavaş’ın oluşturduğu Panarp Projesi konserlerine ev sahipliği yapacak. Dört gün boyunca konserler, söyleşilerin gerçekleşeceği festival, yurt içinden ve dünyadan önemli caz sanatçılarını sanatseverlerle buluşturacak. Festival 11 Haziran’da sona erecek.