Frigya Güneşi Gösterisi muhteşem oldu

Son yıllarda Afyonkarahisar-Kütahya ve Eskişehir’i kapsayan Frigya bölgesi gelişen sosyo-kültürel yapısı ile yerli ve yabancı turist çeken bir cazibe merkezi oldu…

Bu doğrultuda Afyon Kocatepe Üniversitesi Sultan Dîvânî Uygulama ve Araştırma Merkezi, Afyonkarahisar Sağlık Üniversitesi, Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, AKSAM Geleneksel Halk Dansları Topluluğu işbirliği ve Afyonkarahisar Valiliği destekleriyle “Frigya Güneşi” İsimli tiyatral dans gösterisi 26 Mayıs 2022 Tarihinde Hattat Karahisari Konser Salonunda Sergilendi.

Yoğun izleyici katılımı ile gerçekleştirilen gösteride konuşan Afyon Kocatepe Üniversitesi Sultan Dîvânî Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve AKSAM Genel Koordinatörü Öğr. Gör. Yunus Emre UĞUR ““FRİGYA GÜNEŞİ” adlı bu dans ve müzik projesinin genel amacının Anadolu’nun görkemli kültür mirası içerisinde önemli bir yeri olan ve dünya kültür tarihini etkileyen Frigya uygarlığını, hikayelerini ve karakterlerini dans ve müzik diliyle seyirciye sunarak bölgenin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılmasına katkı sağlamaktır” diye vurguladı.

Uğur “Bu etkinliğin gerçekleşmesinde Desteklerini esirgemeyen geçtiğimiz günlerde Kayseri Valiliği’ne atanan Sayın Gökmen ÇİÇEK beyefendiye, Vali Vekili Sayın Dr. Mehmet BOZTEPE beyefendiye, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ hocamıza, AFSÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Nurullah OKUMUŞ hocamıza, Konserin Genel Sanat Yönetmeni Sayın Muharrem FERATAN ve Müzik Koordinatörü Sayın Doç. Seyhan CANYAKAN ve Afyonkarahisar’da kültür ve sanatın hâmiliğini üstlenen AKSAM Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim ALİMOĞLU’na teşekkür ve şükranlarımızı bir borç biliriz.”diyerek konuşmasını tamamladı.

Bölgenin antik tarihinden farklı kesitlerin sunulduğu gösteri “Ezop, Kibele, Marsyas, Pan” gibi tarihsel karakterlerin ve Frigya kültürüne ait hikayelerin danslar ve bu proje için derlenen müzikler ve sunumlar aracılığıyla geleneksel ile moderni, evrensel ile yerelin buluşturulduğu gösteri görsel bir şölene dönüştü.

Katılan izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlanan gösteri, AKSAM Geleneksel Halk Dansları Topluluğu’nun Genel Sanat Yönetmeni Öğr. Gör. Muharrem Feratan’a AKSAM Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim ALİMOĞLU’nun çiçek taktimi ile sona erdi.