Hayati İnanç’a Afyonkarahisar’da salon dar geldi!..

Mizahi anlatımı ile güldürürken düşündüren, keyifli sohbeti ile gönüllere dokunan hukukçu, araştırmacı ve eğitimci yazar Hayati İnanç, Afyonkarahisarlılarla buluştu. Belediyemiz tarafından düzenlenen ücretsiz etkinliğe yoğun ilgi gösterildi.

Sevilen isimleri Afyonkarahisar’da ağırlamaya devam ediyoruz. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek öncülüğünde şehrimizde sosyo kültürel etkinlikler artarak devam ediyor. Bu kapsamda ‘Hayati İnanç’ ile söyleşi programı Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Programa Valimiz Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Osman Alp, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ve protokol tam katılım sağladı. Eğitimci Yazar Hayati İnanç, mizahı anlatımı ile dilimiz ve divan edebiyatının güzelliklerini Afyonkarahisarlılarla paylaştı. İnsan hayatına dokunan sözleriyle tanıdığımız, divan edebiyatının yaşayan abidelerinden Hayati İnanç’a ilgi oldukça yoğundu.

SÖZÜN ÜSTADI, HAYATİ İNANÇ’A BÜYÜK İLGİ

Söyleşisinde, Fatih Sultan Mehmet, Şeyh Galip, Yozgatlı Fenni, Necip Fazıl ve Nabi gibi birçok isimden gazel ve divanlardan en güzel beyitler okuyan ve Divan edebiyatı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Edebiyatçı Hayati İnanç’ın yorumları izleyicilerden sık sık alkış aldı. 6 asır boyunca dünyada süper güç olan Osmanlı Devleti’nin başarılı devlet adamları, padişahlarından, büyük âlimlerden örnekler veren Av. Hayati İnanç, Sofu Baba Hazretleri’nin Hacı Bayram Veli Hazretleri’ni yetiştirdiğini, Hacı Bayram Veli’nin ise Akşemseddin Hazretleri’ni yetiştirdiğini malum Akşemseddin’in de İstanbul’u fetih eden Fatih Sultan Mehmet’i yetiştirdiğini anımsattı. Türk ve Divan edebiyatı başta olmak üzere birçok edebiyattan da söz eden İnanç, verdiği örneklerle geçmiş ile günümüz arasında kıyaslamalarda bulundu.

Günlük yaşantılardan da örnekler veren İnanç, “Bize lazım olan eğlence değil, neşedir. Eğlence ahmakça bir avunmadır ve sizler eğlenmiyorsunuz sadece içinizdekileri o an bastırıyorsunuz. Onu gürültülü bir şekilde örtmeye çalışıyorsunuz. Neşe ayrıca gönülden gönüle geçerek olur. Eğer ki bir gönül kurumuşsa, o gönülden bir iş çıkmaz.” diyerek programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Program sonunda Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek Eğitimci Yazar Hayati İnanç’a çiçek takdiminde bulundu. Katılımcılara seslenen Başkanımız Mehmet Zeybek önemli isimleri şehrimizde ağırlamaya devam edeceklerini belirtti. Sosyal etkinlikleri arttırdıklarına dikkat çeken Zeybek Başkan tüm katılımcılara ve Hayati İnanç’a teşekkürde bulundu. Program hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

 

BASIN BÜLTENİ