Hasan Özpunar’ın Kameranın Önünde Afyonkarahisar Belgesel gösterimi, 7 Şubat’ta RAM Salonunda…

1919’dan günümüze kadar Afyonkarahisar’da çekilen filmler ve görüntüler hakkında tüm bilgiler “Afyonkarahisar’da Kameranın 100 Yılı” adlı kitapta bir araya geldi. Kitapla birlikte elde edilen bilgi ve görüntüler belgesele de dönüştürüldü. Belgesel filminde pek çok kişinin Afyonkarahisar’a dair ilk kez izleyeceği görüntüler bulunuyor.

Araştırmacı Yazar Hasan Özpunar’ın son çalışması “Kameranın Önünde Afyonkarahisar” belgesel-DVD çalışması yayınlandı.

1919’dan bugüne geride kalan 100 yılda ilimizde geçen,ilimizden geçen filmler, yapımlar, belgeseller….

Araştırmacı Yazar Hasan Özpınar, son 100 yıl içerisinde Afyonkarahisar’da çekilen filmlerin ve  görüntülerin peşine düştü. Uzun soluklu bir araştırma sonucunda bundan tam 100 yıl önce, 8 Eylül 1919 yılında Afyonkarahisar’da çekilen filmin görüntülerine ulaşan Özpınar, elde ettiği tüm araştırmayı “Afyonkarahisar’da Kameramın 100 Yılı” adlı kitapta bir araya getirdi.

45 Dakikalık Bir Belgesel Hazırlandı


Özpınar’ın uzun emekler sonrasında ortaya çıkardığı bilgi ve görüntüler, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sinema TV Bölümü Öğretim Görevlisi Hakan Yılmaz’ın yönetmenliğinde belgesel haline getirildi. 45 dakikalık belgesel filminde pek çok kişinin Afyonkarahisar’a dair ilk kez izleyeceği görüntüler bulunuyor.  Bu belgesel ve kitap Afyonkarahisar Valiliği tarafından basıldı.

Markalaşmaya Katkı Sunacak
Kitabın takdim kısmını kaleme alan Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, marka kent çalışmalarına bu eserin katkı sunacağını ifade ederek şöyle konuştu: “Sinema sanatının ortaya çıkmasının üzerinden yaklaşık 125 yıllık bir zaman dilimi geçti. Uzun bir süre sinema salonlarında gösterimlerle devam eden bu teknoloji sonrasında TV ile ve günümüzde hayatın her alanında var olan ekranlar aracılığıyla bizlere ulaşmaya devam ediyor. Araştırmacı yazar Hasan Özpınar’da 125 yılda Afyonkarahisar’da kamera ile tespit edilmiş fiml, belgesel gibi görüntülerin peşine düşmüş. Ve Afyonkarahisar’a dair 8 Eylül 1919 tarihli yani tam 100 yıllık en eski film görüntüsüne ulaşmış. 10 yıl önce Afyonkarahisar nasıldı? Atatürk’ün ziyaretleri, şehirde çekilen filmler, belgeseller, yapımlar hepsi bu araştırmada yer bulmuş ve bu araştırmada kalmayarak bir belgesel haline getirildi. Bu belgesel kitabımızın ekinde bir DVD halinde sizlere sunuldu. “

Cuma Günü Tanıtılacak
Şehrin arşivi konumunda olan kitap ve belgeselin 7 Şubat Cuma günü saat 19’da Rehberlik Araştırma Merkezi’nde (RAM Salonu) tanıtımı yapılacak.

“Kameranın Önünde Afyonkarahisar” belgesel gösterimi, 7 Şubat 2020 Cuma akşamı Saat 19.00’da RAM Salonunda yapılacak. Gösterim ücretsiz olacak olup tüm Afyonkarahisarlılar davetli…

AFYONNEWS olarak, Sn. Hasan Özpunar’ı bu başarılı çalışmasından dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.