Amorium ve Selman-ı Farisi Paneli Emirdağ’da yapıldı

“Sanatın Merkezi Afyonkarahisar” sloganıyla başlatılan Aşk Kültür ve Sanat Günleri kapsamında Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Emirdağ Belediyesi işbirliğinde Amorium ve Selman-ı Farisi paneli düzenlendi.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı panelde konuya hakim çok sayıda katılımcı Emirdağ belediyesi salonunda toplanan vatandaşlara Amorium ve Selman-ı Farisi’yi anlattı. Aşk Kültür ve Sanat Günleri kapsamında Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Emirdağ Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği panelle dikkatler Emirdağ Amorium Antik Kentine ve Selman-ı Farisi Hazretlerine çekildi. Panel Emirdağ Belediyesi salonunda gerçekleştirildi.

Panel sonunda katılımcılara plaket takdim edildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, panelle ilgili yaptığı açıklamada; “Selman-ı Farisi büyük bir değerimiz O peygamberimizin “ailemdendir” dediği büyük bir sahabe. Öncekiler ve sonrakilerin ilmine vakıf seçkin bir insan. Bir rivayete göre dört buçuk yıl hakkı arama ve doğru dini bulma yolunda Afyonkarahisar Emirdağ ilçemizde yaşamıştır” diye konuştu. Tanır; “Bir ürünü pazarlamak için hikayesi olmalıdır. Emirdağ ilçemizdeki Amorium’u Selman-ı Farisi hazretleri ile “İnanç turizminin merkezi” haline getirerek ‘inanç rotasına” katmak istiyoruz. Çünkü Emirdağ’ın inanç turizmi açısından gerçek bir hikayesi var.  İşte Emirdağ Amorium (Ammuriye)’nin gerçek bir hikayesi büyük Sahabe Selman-ı Farisi hazretleridir.  Bu son derece önemli. Biz hem bu açıdan bakıyor. Hem de inancımız açısından sahabeleri yıldızlar gibi görüyor, önemsiyor ve takip ediyoruz” dedi.