Afyonlu halı tasarımcısı Türkiye 3’üncüsü oldu

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği(İHİB) tarafından 13’üncüsü düzenlenen Türkiye’nin en kapsamlı “Halı Tasarım Yarışması’nda Afyonkarahisarlı Sultan Gürbüzer’in “Dönüşüm” temalı tasarımı Türkiye 3’üncüsü oldu. Gürbüzer, “İnsan ben yapamam dememeli, yaptığım şeyin en iyisini yapabilecek güce sahibim demeli”  diyerek duygularını ifade etti.

İHİB tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale dönüştürülen Halı Tasarım Yarışması’na Afyonkarahisarlı Sultan Gürbüzer damga vurdu. 2015-2016 yılları arasında Taş Medrese’de Yöresel Bez Dokuma üzerine usta öğreticilik yapan Gürbüzer’in “Dönüşüm” temalı tasarımı Türkiye 3’üncüsü oldu. Tasarlanan halının geleneksel yöntemlerle tamamen el işçiliği ile ve ipekle dokunduğu öğrenildi. 21 kişinin mülakata çağrıldığı, 8 kişinin de finale kaldığı yarışmanın esas amacının genç halı tasarımcılarını keşfetmek olduğu vurgulandı.

DÖNÜŞÜM BİR TIRTILIN KOZASINI ÖRMESİYLE BAŞLAR

Yarışmaya nasıl bir tema ile katıldığını anlatan Gürbüzer, “Dönüşüm adında bir tema ile katıldım, Doğanın içinde her şey bir zerrecik olarak var olur. Bu zerre gelişir, değişir ve dönüşür. Dönüşüm bir tırtılın kozasını örmesiyle başlar. Kozadan çıkarsa kelebeğe çıkamaz ise insanoğluna bahşettiği eşsiz güzellik olan ipek ile ölürken ölümsüz olur.

YAPTIĞIM ŞEYİN EN İYİSİNİ YAPABİLECEK GÜCE SAHİBİM DEMELİYİZ

Tarifsiz duygular içerisinde olduğunu söyleyen Gürbüzer, “Çok farklı duygular içeresindeyim, içselleştirdiğim bir mesleğim var ve bu meslekte ilerlerken çok köklü bir yarışmada dereceye girmek kendimi, okulumu ve ailemi temsil etmek tarifsiz güzellikte bir durum. Bu deneyim sayesinde yaptıklarım ve ne yapmam gerekenleri gördüm, insan ben yapamam dememeli, yaptığım şeyin en iyisini yapabilecek güce sahibim demeli.”  diye konuştu.

25.10.2019 Haber Bülteni