100 yıl önceki Afyon kent merkezi, dev maketle anlatılıyor

Afyonkarahisar’da, kentin 1890-1930 yıllarındaki görünümünü anlatan maket sergilenmeye başlandı.

Tarihi yapıların konumlandırıldığı 11 bin 500 metrekarelik alanın 1/100 ölçeğinde küçültülmüş halinden oluşan kent maketi hazırlandı.

Afyonkarahisar Fuar Alanı’ndaki sergi merkezinde izlenime sunulan makette “eski Afyon” olarak bilinen, türkülere konu olan tarihi Afyon Kalesi, tescilli kültür varlıkları Ulu Cami, Mevlevi Cami, İmaret cami ve tarihi evlerin bulunduğu toplam bin 948 yapı yer alıyor.

Zafer Kalkınma Ajansı ile Sosyal ve Beşeri Kalkınmayı Destekleme Projesi kapsamında Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yaptırılan maket, 1890-1930 yılları arasındaki kentsel sit alanını kapsıyor.

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından kültürümüzü yaşatma ve gelecek kuşaklara aktarma adına oluşturulan Maket Şehir, göz kamaştırıyor. İlimizin 1900’lü yıllarına ait maketini yapan Afyonkarahisar Belediyesi, çalışmalarını tamamladı.Maket Şehir’de kentin hem gündüzünü, hem de gecesini bütün dinamikleri ile görmek mümkün.

          Amasya’dan sonra Türkiye’de ikincisi yapılan ve 114 metrekare alana sahip olmasıyla alanında tek olan 1/100 ölçekli  Afyonkarahisar maketi Kent Müzesi’nde beğeniye sunulacak. Gündüz ve ayrıca gece ışıklandırması olan maketin etrafında gezi parkuru bulunuyor.  Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Başkan Yardımcısı Ayfer Örten, Özel Kalem Müdürü Mehmet Savaş ve beraberindekilerle birlikte çalışmaları tamamlanan Maket Şehir’de incelemelerde bulundu.

        1900’yıllarda çekilen fotoğraflardan yararlanılarak yapılan maket şehir, benzerlerinden farklı olarak sadece mekanları ve mimariyi yansıtmak yerine yaşayan bir Afyonkarahisar’ı gösterecek biçimde tasarlandı. Tarihi Afyonkarahisar Kalesini çevreleyen 1900’lü yılların şehir dokusu ve kültürel yapısını birebir yansıtan nostaljik görünümüyle Kent Müzesi’nin vazgeçilmez gezi alanlarından biri olacak.

18.01.2018 Afyonkarahisar Belediyesi Basın Bülteni