Afyonkarahisar 1. Ahmet Şemsettin Karahisari (AŞK) Kültür ve Sanat Günleri 10-13 Ekim tarihlerinde Zafer Meydanı’nda yapılacak

Afyonkarahisar 1. Ahmet Şemsettin Karahisari (AŞK) Kültür ve Sanat Günleri 10-13 Ekim tarihlerinde Zafer Meydanı’nda düzenlenecek

Afyonkarahisar’ın kültürel ve sanatsal potansiyelini ortaya çıkarmak, geçmiş ile bağ kurmamızı sağlayan geleneksel el sanatlarını yaşatmak ve kentin tanıtımına katkı sunmak amacıyla kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, STK’lar ve özel sektör işbirliği kültürel değerlerimizin yayılması ve yaşatılmasını amaçlayan 1. Ahmet Şemsettin Karahisari (Aşk) Kültür ve Sanat Günleri, 10-13 2019 Ekim tarihlerinde el sanatları festivali ile başlayacak. Yaklaşık iki ay süre ile de Ekim-Kasım aylarında çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri ile devam edecek.


HAT FESTİVALİ PLANLANIYOR
Osmanlının en parlak döneminde yaşamış olan ve Şems’ül Hat (Hattın Güneşi) olarak adlandırılan Ahmet Şemsettin Karahisari’nin adını taşıyan Kültür ve Sanat Günlerinde, hat sanatının yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için hat severlerin de ilgi odağı olacak; el sanatları ustaları tarafından sergi ve atölye çalışmaları, defileler, şiir dinletileri, söyleşiler, çocuklara yönelik etkinlikler, masal anlatımları, film gösterileri, duvar boyamaları, halk oyunları ve konserler gerçekleştirilecek.

 

NİTELİKLİ KÜLTÜR VE SANAT HİZMETLERİ SUNULACAK
Afyonkarahisar Valiliği’nden yapılan açıklamada, daha nitelikli kültür ve sanat hizmetleri sunulmasının amaçlandığını belirtilerek, “Millî, manevî, kültürel değerleri araştırmak, geliştirmek, korumak, yaşatmak, yaymak, tanıtmak ve bu suretle millî bütünlüğün güçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 3-5 Mart 2017 tarihinde III. Milli Kültür Şurası gerçekleştirilmişti. Şura’da alınan kararları hayata geçirmek üzere; ilimiz de gerçekleştirilecek kültürel ve sanatsal faaliyetleri koordine etmek, zanaatkarları desteklemek ve vatandaşlara daha nitelikli kültür ve sanat hizmeti sunabilmek adına 8 aylık bir çalışmanın ürünü olarak hazırlanan 1. Ahmet Şemsettin Karahisari Kültür ve Sanat Günleri, Afyonkarahisar Belediyesi başta olmak üzere Üniversiteler, Kaymakamlıklar, Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İlçe Belediyeleri ve STK’ların işbirliğinde kollektif bir çalışma bilinci esasıyla gerçekleştirilecektir.” denildi.

14.09.2019