Şuhut Mahmutköyü Mahmut Sultan Türbesi

Mahmut Sultan Türbesi, Afyonkarahisar İli Şuhut İlçesine bağlı Mahmut Köyünde bulunur.

Mahmut Sultan, üç kardeşi ile birlikte Horasan’dan yöreye gelmiş ve buradaki çarpışmalarda şehit düşmüştür. Kardeşlerinden Efe Sultan Efe Köyünde, Karlık Sultan Karlık Köyünde şehit düşmüştür. Ayrıca Sandıklı Koçhisar Köyü ile Hüdai Kaplıcaları arasında medfun bulunan Çorhisar Dede ile de kardeş olduğu söylenmektedir.

Araştırmacı-Yazar Abdulhalim Durma, Mahmut Sultan’ın Şeyh Hacı İbrahim bin Mahmud olduğunu söylemektedir ve Mahmut Sultanın Horasan erenlerinden olduğunu belirtmektedir.

Mahmut Sultan, 1219 yıllarında Şuhut’un fethi sırasında yaşadığı rivayet edilmektedir.

Türbe, şu anda ziyarete açıktır. Türbenin 500 metre uzağında suyu kutsal kabul edilen bir kuyu bulunmaktadır.

Türbe ve yakınında bulunan içe suyu; Genellikle çeşitli hastalıklarına şifa bulmak amacıyla ve çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar tarafından ziyaret edilir. Ayrıca konuşamayanlar, yüz felci geçirenler ve ayakları tutmayanlar da türbe ziyaretine gelmektedir. Adak olarak kurban kesilmekte, yatırın toprağından almaktalar ve bazen de türbede geceleyin yatmaya kalmaktadırlar.


Türbeyle ve yakınında bulunan şifalı olduğu düşünülen suyla ilgili olarak 16 Eylül 2018’de ajanslara düşen haber şöyledir:

“Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesine bağlı Mahmut köyünde bulunan Mahmut Sultan Türbesi, yıl içerisinde pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor.

Afyonkarahisar şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Mahmut Sultan Türbesi, çevre şehirlerden gelenler tarafından da ziyaret ediliyor. Mahmut Köyü Kalkındırma Derneği Başkan Yardımcısı ve Mahmut Sultan Türbesi’nden sorumlu Veysel Kandemir, “Buraya gelen vatandaşlarımız genellikle hasta olan özellikle ağzı, yüzü felç olan kişiler. Eli ayağı tutmayan kişiler, çocuğu olmayan kadınlar geliyor buraya. Buradaki Mahmut Sultan Hazretleri 1216 yılında buraya geliyor, Horasan evliyalarındandır. Ama çok faydası da var hastalar için. Ülke dışından, yurt dışından gelenler var. Gelenler için misafirhanelerimiz mevcut. Biz de buraya dernek olarak bakıyoruz” dedi.

Mahmut Sultan Türbesi’ni ziyaret eden Erdoğan Akcan ise, “Mahmut Sultan Türbesi’ne dua etmeye geldim ben İstanbul’dan. Ben aslen Şuhutluyum, çok eskiden beri bilirim burayı. Allah dualarımızı kabul etsin, dua etmeye geldim. Niyetimiz dua edip adak kesmek, o, başka bir şey yok yani sadece dua etmek” diye konuştu.

Türbeyi ziyaret eden Derya Akcan ise şunları dile getirdi:
“Şuhut’u gezmeye geldik. Şuhut’u gezmişken mutlaka her sene Mahmut Dede Türbesi’ne de uğruyoruz, dualar ediyoruz, kurbanlar kesiyoruz. Burada bağışlar yapıyoruz. Gelinimizi de getirdik bu sefer, daha fazla daha çok insan yanımızda getirmeye çalışıyoruz ki memleketimizi görsünler diye. Çünkü Türkiye’nin gerçekten sayılı illerinden birisi Afyon. Burada çok anılarımız var, o yüzden çoluk çocuk herkesi, yeni nesli buraya getirmeye çalışıyoruz.”